Çözüldü Corsair Carbide Spec-Delta Power Tuşu ve Fan Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mesutmucahit

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Bir hafta önce yeni bir kasa topladım. Özellikleri şöyle;

• UserBenchmarks: Game 68%, Desk 89%, Work 58%
  • CPU: Intel Core i3-10100F - 86.2%
  • GPU: Nvidia GTX 1660S (Super) - 75.5%
  • SSD: Patriot Burst 240GB - 52.2%
  • RAM: Adata DDR4 3000 2x8GB - 72.6%
  • MBD: Asus PRIME H410M-F
  • KASA: Corsair Carbide Spec-Delta 550W

Yanlarına "UserBenchmark" sitesinden alınan sonuç da yazıyor belki bir faydası olur. Aida64 testlerini falan da yaptım onları da isteğe göre atabilirim.
Sorunum şöyle;

- Power tuşunun aydınlatması sürekli yanıp sönüyor. Youtube'a yüklediğim videoda da gözüküyor.
- Kasanın ön tarafındaki RGB fanların rpm'i sürekli düşüp yükseliyor. Görselini de Asus'un AI Suite programından aldım, onu da görüyorsunuz.

Anakart'a taktığım fan girişleri hakkında şunu söyleyeyim; Kasanın içinden fan birleştirme için bir kablo çıktı ben de kasanın içindeki 4 fanı birleştirip anakarttaki cha_fan kısmına mecburen taktım çünkü fana uygun başka giriş göremedim. Ama bu yaptığım fanların düzensiz çalışmasına sebep olması mı gerekiyor onu bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• dengesiz_rpm.jpg
    dengesiz_rpm.jpg
    53,5 KB · Görüntüleme: 72
Çözüm
Anakartın 10-1 Pin kısmına taktığımız power led'i ile HDD led'inin yerini değiştirdim oldu.

Haklısınız hocam muhtemelen kasa ve anakart uyumsuzluğundan gelen bir sorun. Fan hızı bios'tan yükseltilmiyor maalesef galiba sadece egzoz fanının hızını değiştiriyor.
Her ne kadar programlarda vesaire fan hızı yükselip alçalsa da gerçekte öyle bir durum söz konusu değil. Bahsi geçen kasayı kullanıyorum, aynı durumu ben de yaşıyorum. Muhtemelen çoklayıcı kaynaklı bir durum. 4 tane fan tek bir fan gibi algılanıyor sistem tarafından. Dönüş hızları yanlış raporlanıyor olabilir.

Ayrıca güç düğmesi sorununu nasıl çözdünüz belirtmeniz gerekiyor.

Bios güncelleyin. Bios ayarlarından I/O güç butonu ayarını bulun.
388F033E-8F47-4297-9DF6-414C7E399225.jpeg

Hocam güç düğmesinin ışığını hallettim. Fakat fanlar hakkında bir bilgi bulamadım hala. Dönüş hızının düzensiz olmasını nasil düzeltirim?

Bios güncelleyin. Bios ayarlarından I/O güç butonu ayarını bulun.
Eki Görüntüle 741173

Nasıl düzeldi? Fanları anakart yazılımı ile ya da BIOS içinden ayarlayabilirsiniz. BIOS’ta Smart fan var mesela Gigabyte anakartımda, ASUS’ta da benzer isimde bir özellik BIOS'ta vardır.

Her ne kadar programlarda vesaire fan hızı yükselip alçalsa da gerçekte öyle bir durum söz konusu değil. Bahsi geçen kasayı kullanıyorum, aynı durumu ben de yaşıyorum. Muhtemelen çoklayıcı kaynaklı bir durum. 4 tane fan tek bir fan gibi algılanıyor sistem tarafından. Dönüş hızları yanlış raporlanıyor olabilir.

Ayrıca güç düğmesi sorununu nasıl çözdünüz belirtmeniz gerekiyor.

Geri
Yukarı