Corsair Force MP510 alınır mı?

TLC yongasına sahip olması biraz gözümü korkuttu açıkçası. Gerçi bugüne kadar hangi yongaya sahip SSD kullanıyorum diye de bakmadım.

Pek olumsuz yorum da göremedim bu model ile ilgili. Benzer fiyatlarda daha iyi bir model yok ise bunu alabilirim.

960GB'lık versiyonunu kullanıyorum yeni sistem topladım, şöyle söyleyeyim aşırı hızlı olmasından şikayetçiyim, başta dalgınlık yaparsam biosa giremiyorum 3 saniyede felan açılıyor sistem :p

9'unda kargoya verildi ve 10'unda sorunsuz bir şekilde Yurtiçi Kargo ile evime teslim edildi. Demek ki beklemenin sebebi alışveriş sitesiymiş.

Her neyse, gerekli sürücüleri, kullandığım programları ve Windows 10 Pro kurulumunu yaptım ve hız testinden aldığım sonuç bu şekilde:
1576067537443.png

CrystalDiskMark programı ile test ettiğimde; vaat edilen sıralı okuma hızının ortalama 150 MB/s kadar altında, vaat edilen sıralı yazma hızının 500 MB/s kadar üzerinde sonuç aldım.

Şu an gayet memnunum. Windows açılış süresi 5 saniye kadar azaldı. Programlar da belirgin bir şekilde daha hızlı açılıyor.

Bende Corsair MP510 480GB ve XPG SX8200 Pro 512GB arasında kaldım. Kapatise aynı olsa direkt MP510'u seçerdim ama 32GB kapasite farkı var. MP510 800TBW, XPG ise 320TBW, en büyük fark bu ama gerçek hayatta ne kadar doğru olur bilemem. Fikir verebilecek olan var mı? Şuan neredeyse aynı fiyattalar çünkü.

Genel olarak ikisini de alanlar memnun kalmışlar.

@cleancoder

Büyük resme bakıldığında (toplam kapasiteden bahsediyorum), 32 GB dert edilecek bir değer değil. Karşılaştırırken bunu bir kriter olarak görmeyin bence. Ben tercihimi Corsair'den yana yaptım ve çok da memnunum. Adata kötü bir marka olmasa da, Corsair bana daha bilindik ve güvenilir bir marka geldiği için, yazma ömrünün 2.5 kat daha fazla belirtildiği için tercih ettim. Ayrıca ben satın alırken 100 TL indirim kuponu vardı ve 390 TL'ye satın almıştım.

@cleancoder kullanılabilir miktar olarak ikisi de 460GB kullanılabilir miktara sahip ama TBW olarak Corsair tek atıyor.
Donanıma belli bir miktar ayırmak zorundalar.

XPG, 477GB kullanılabilir alana sahipken, MP510 447GB alana sahip. 30GB bir fark söz konusu ama tabi ki yıllardır Corsair'in ramlerini, PSU'sunu vs kullandım en ufak sorun yaşamadım. Onu almak daha mantıklı sanki. Hem birkaç ay önce MP510 100-120 lira daha pahalıydı XPG'den, millet o yüzden XPG'yi daha çok tercih ediyordu ama şimdi aynı fiyattalar. Bilemedim..

Hız olarak da şu şekildeler;
XPG SX8200PRO 512GB : 3500mb / 2300mb sn
Corsair MP510 480GB: 3480mb / 2000mb sn
Bu arada Samsung 970 EVO Plus'a 300TBW ömür verirken kimsenin sesi çıkmıyor ama ADATA'ya döşüyorsunuz maşallah :D 970 EVO 300 lira daha pahalı satılıyor bu arada.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı