Corsair H100 Isı değerleri

timucin

Kilopat
Yer
konya
Arkadaşlar ben corsair h100 kullanıyorum. İşlemcim 2600k. Bu işlemcimi 3,4ghz'de çalıstırdığımda MSI Control Center2da ısı değeri boşta 28 -35 derece arasında geziyor. %100 tam yükte 45-50 derece arasında geziyor. Eğer anakartın üstünden oc genie dügmesine basarsam oc'de 4,2 ghz oluyor ve ısı değerleri boşta 40-45 arası, 100% tam yükte 58-61 oluyor.

Şimdi bu değerler normal mi? Su soğutma kullanmama rağmen yüksek gibi geldi bana. Ben bu işlemciyi 5,0 ghz çalıştırmak istersem en az 70 dereceyi görürüm ki bu da çok fazla. Corsair H100 kullananlar kendi ısı değerlerini söyleyebilirse çok sevinirim.

Bu arada macunum ARCTIC cooling MX4 yeni ve kuralına göre sürüldü. Teşekkürler.

4.2 GHZ deki sıcaklık değerleri gayet normal.

5.0 a zorlaman pek iyi bir şey olmaz. İşleminin ömrünü azalttığına değmez. 4.2 de kullanmaya devam etmelisin.
O.C belirli bir oranda yapılmalı. Küçük küçük arttır ve bir sorun olup olmadığına ayrıca sıcaklık değerlerine( boşta ve tam yükte ) bakmalısın.
Tam yükte 70 dereceyi geçerse bir önceki seviyeye indir işlemci hızını.
Mesela 4.6 da 65 oldu ve sen 4.8 denedin. 70 e gelirse tekrar 4.6 ya indir.
Unutma işlemci ısındıkça gerektiğinden daha az performans verir. Fazla abartma ve 4.2 de bırak bence

Sistemim zayıf diyelim ama h100 ün daha iyi soğutması gerekmez mi? Altta linkini verdiğim video da 5,0 ghz de 27 derece oluyor. Israrla soruyorum çünkü bozuk olma ihtimali var h100'ün. Sizler ısılarınızıda verirseniz, garantiye yollamalı mıyım onu anlayabiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir de radyatörün soğutması nasıl? Üzerine çift fan takmak epey önemli çünkü...

Kasamda 6 edet fan mevcut. Üst tarafta 2 fanın üstünde radyatör bulunuyor. Testlerde su suğutma nın hız ayarı 3. seviyedeydi, ancak fanlar havayı içeriden dışarı verecek şekilde takıldı.

Acaba bu fanları içeriye üfleyecek şekilde takmamın yararı olurmu.

7gw6u.jpg

1000 Watt mı? Kim seni bu güç kaynağını alacak kadar korkuttu?

Radyatör yanlış yerde. Sıcak hava yükselir. Anakart, bellek, işlemci ve ekran kartının oluşturduğu hava rdayatörden geçiyor. Sen suyu soğutmak yerine ısıtıyorsun ;)

Başka takacak yer yok,corsair 500R kasa kullanıyorum ve üst tarafı özel olarak corsair h100 için dizayn edilmiş. Ben de zaten farkındaysanız bu konuyu soruyorum, yanlış yerde olabilir ama havayı dıştan içeriye üfletirsem bu handikap ı aşarmıyım acaba?

Diğer sorunuza cevaben de 1000 W almamın sebebi 250 tl ye 2. el bulmamdı ve slı yapacak olmamdı.

- - - Güncellendi - - -

Akadaşlar baktım tam olarak kimse bilmiyor ve yardım edemiyor, kendim deneme yapayım bari dedim, fanları dışarıdan içeriye doğru çevirdim ve sonuç.

Fanları dışarı üfletince , 4.2 ghz de boşta işlemci ısısı 40-45 derece, ekran kartı 28- 33 derece,anakart 27 dereceydi.
Fanları içeri üfletince , 4.2 ghz de boşta işlemci ısısı 34-37 derece, ekran kartı 34-40 derece,anakart 30 derece oldu.

Fanları dışarı üfletince, 4.2 ghz de %100 de işlemci ısısı 57-60 derece, ekran kartı 28-33 derece,anakart 27 dereceydi.

Fanları içeri üfletince , 4.2 ghz de %100 de işlemci ısısı 57- 60 derece,ekran kartı 34-36 derece,anakart 29 derece oldu.

Sonuç olarak fanlar içeriye üflediğinde, tam yükte hiç etkisi olmadı,boşta ise 8 derecelik bir düşüş oldu ama anakart ve ekran kartı ısısı yükseldi,önemli olan tam yükte ısının düşmesi olduğu için fanların dışarıya doğru üflemesi çok daha mantıklı ,corsair bu denemeleri yapmış olacak ki kasalarında radyatör ü üst tarafa ve dışarı doğru üfleyecek şekilde kullanmış (kendi resmi sitesindeki videoda)
Anlaşıldığı üzere hazır su soğutma kullanmak, yüksek oc ler için uygun değil , ama normal ev kullanıcıları içinse gayet uygun diyebiliriz,alacak arkadaşlar umarım yardımcı olmuşumdur.

Corsair'in radyatörü yukarı koyması, bu işi Corsair'in çok iyi bildiği anlamına gelmez. Isınan havanın yukarı çıkması bir fizik kuralıdır.

Corsair su soğutma konusunda uzman bir firma değil. Onlar da su soğutma bloklarını Asetek'ten alıp üzerine kendi markalarını basıyorlar.

Bloğu alın kasanının dışına koyun, sıcaklıklar çok daha farklı olacaktır. Blok dışarıda iken fanlar havayı içeri yükleyecek şekilde olmalıdır tabi.

Sıcak havayı dışarı vererek suyu ısıttığınız söyledim. Ki siz de test onucunda 8 derecelik farkı görmüşsünüz.

İkinci tavsiyemiz olan bloğu kasa dışına koymayı da yapın, ısıların daha da düştüğünü göreceksiniz. Daha da güzel bir tavsiye daha yapalım: Bloğu sökün ve blokla birlikte gelen termal macun yerine daha kaliteli bir termal macun kullanın...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı