Corsair H100 RGB 240mm sıvı soğutma düzgün çalışmıyor

• Konuyu başlatan khero
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 233

khero

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX 3060TI
Öncelikle merhaba. Geçen sene Mart'ta Corsair H100 RGB 240mm işlemci sıvı soğutucu aldım. 1 hafta önce oyun oynarken birdenbire bilgisayar kapandı. Soğutucunun kablolarına baktığımda birinin sıcak birinin soğuk olduğunu gördüm. Bu normal mi bilmiyorum. Fanları çalışıyor sıcak kabloya dokunduğumda sıvı geçiyor fakat diğerinden sanki geçmiyor gibi işlemciye dokunduğumda resmen yanıyor. İlk başta oyundayken CPU derecesi 30 40 sonra bir anda 80 90 oluyor aniden kapanıyor bir de BIOS'tan kontrol edeyim dedim CPU derecesi 100'ün üstündeydi BIOS'ta da bilgisayar kapandı kafamdaki tek soru bunun sıvı soğutucudan dolayı mı olduğu. Desteğinizi bekliyorum iyi sosyaller.

Sıvı soğutucunun altındaki jelatini söktünüz mü? İşlemciyle temas eden yüzeyde koruyucu bir jelatin var. Borulardan birinin sıcak olması normaldir sonuçta radyatöre soğumaya gönderilen sıcak su da oradan akıyor.

Sıvı soğutucunun altındaki jelatini söktünüz mü? İşlemciyle temas eden yüzeyde koruyucu bir jelatin var. Borulardan birinin sıcak olması normaldir sonuçta radyatöre soğumaya gönderilen sıcak su da oradan akıyor.
Söktüm hocam söktüm.

Sıvı soğutmalar arızalanmaya mahkum, daha yeni 1 yaşındaki sıvı soğutma arızalandı, garantiden değiştirip sattık, büyük ihtimal pompa arızası, siz yine de macun yenileyip deneyin.
4 gün önce macunu yeniledim hiç bir sorun olmamıştı kapanmıyordu, tekrardan kapanacağı tuttu.

Montajı mı tam oturtamadınız acaba hocam? Yeni açmışsınız. Sorun önceden de var mıydı? Varsa mevzu pompadadır bence.
1 Hafta önce Call of Duty oynarken birdenbire kapandı ardından termal macun sürdüm bir kaç gün kapanmadı, herhalde termal macun eridikçe kapanıyor.

Pompayı sürekli çalışacak şekilde 12v verip bakabilir misin? pompa çalışmıyor.
Bu konularda pek bilgim yok nasıl yapabilirim hocam?

Pompa anakartta AiO pump soketine bağlı ise BIOS'a girip fan ayarlama sekmesinden pompayı PWM yerine DC olarak sürekli 12v verecek şekilde ayarlayıp bakabilirsin. Sorun devam ediyorsa pompa bozuktur. Pompa RPM değeri gözükmüyor mu iCUE yazılımında?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pompa anakartta AiO pump soketine bağlı ise BIOS'a girip fan ayarlama sekmesinden pompayı PWM yerine DC olarak sürekli 12v verecek şekilde ayarlayıp bakabilirsin. Sorun devam ediyorsa pompa bozuktur. Pompa RPM değeri gözükmüyor mu iCUE yazılımında?

Anakartım MSI Pro B650M AiO yok sadece CPU fan soketi var ben oraya bağlamıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı