Corsair H100 RGB ICUE'da gözükmüyor ve çok rahatsız edici ses çıkarıyor

Piyeti

Decapat
Daha fazla  
Dün yeni sistemim geldi. Technopat'ın incelediği QP iCUE hazır sistemi H100 Sıvı soğutma ekleyerek almıştım.
H100'ün 2 fanı + pompası iCUE üzerinden kontrol edilmiyor mu? Benim iCUE bu soğutucuyu hiç algılamadı bile gözükmüyor yazılımında aşağıdaki gibi. ASUS plugin de indirdim ICUE'ya ve ASUS anakart ve GPU'yu da gördü ama kendi soğutucularını görmüyor.

1695197107944.png

Anlamadığım bir durum var. Kasanın kendisine ait olan 5 adet PSU dahil kasa fanlarını iCUE üzerinden RGB renklerini değişebiliyorum. Ama H100'ün ışıkları değişmiyor.
1. Corsair iCUE uygulamasında kendi donanımları olan H100'ü görmesi gerekmiyor muydu? Pompa ve 2 fan ayarını nereden yapacağım? ASUS'un anakart yazılımından mı?

Aynı şekilde ASUS Armoury Crate yazılımından da Aura Sync ile tüm devicelar seçiliyken renk ayarlayınca da sadece ekran kartı ve H100'ün rengi değişiyor. Yani H100'ün RGB'sini ASUS'un programından ayarlayıp Corsair'in kendi programından ayarlayamıyorum.
2. Bu normal mi? Hepsini toplu şekilde senkron yapamıyor muyuz?

RGB çok umurumda değil soğutucu kısmı ile ilgileniyorum ama onu da ayarını yapamıyorum ondan mı bilmiyorum ama H100'ün kasanın üstüne takılı olan fanlarının oradan sinek vızıltısı gibi çok rahatsız edici bir ses sürekli geliyor masaüstünde gezerken de oyun oynarken de. Fan sesi değil gibi farklı bir ses. Videoya aldım aşağıda sesi duyabilirsiniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3. Bu konuda ne yapabilirim? Bu bir sorun mu yoksa sıvı soğutucular hep böyle mi çalışıyor bilgim yok.

Armoury Crate Aura Sync de bu şekilde
1695197491400.png

Anakart kısmında da bu kısmı anlamadım doğru mudur bilmiyorum.
1695197546777.png

Sistem Donanımları:
Kasa: Corsair iCUE 4000X RGB
Sıvı Soğutucu: Corsair H100 RGB 240mm
İşlemci: Ryzen 5 7500F
Anakart: ASUS Prime B650M-A II
GPU: ASUS TUF Gaming 4070 OC
RAM: Corsair Vengeance 32 GB 5600MHz
SSD: Corsair MP600 Core XT 1TB

Son düzenleme:
Corsair H100 RGB modeli İcue üzerinden kontrol edilebilen bir soğutucu değil yani usb bağlantısı ile anakarta bağlanan bir sıvı soğutucu değil. Sadece A-rgb fanlarını node core yada node pro kontrolcüye bağlarsan onları kontrol edebilirsin. Senin kontrolcü dolduğu için h100 ve iki adet fanın A-rgb bağlantısı kutu içerisinden çıkan dönüştürücü ile anakartın A-rgb başlığına takılmış o yüzden sadece anakart yazılımı ile kontrol ediyorsun.
Çözüm olarak bir tane daha node core kontrolcü alabilirsin. İkinci el 300-400 tl ye görüyorum. Böylece h100 ve iki adet fanı kontrolcüye bağlarsın onu da anakarta bağlayarak tüm fan rgb lerini icue üzerinden kontrol edebilirsin.
Bu H100 RGB soğutucudan bende satın aldım. Sanırım bir serisi kronik sorunlu idi. Pompadan gacırt gucurt ses geliyordu. Servise verdim yenilediler, o da aynı şekilde kronik sorunlu geldi onu da servise gönderdim onuda yenilediler, 3. de aynı şekilde gelince bu sefer iade ettim.

Soğutucunuzu ana kartınıza bağladınız mı?
Ben bir şey yapmadım hazır sistemle geldi. Sadece ekran kartını takıp çalıştırdım.

Corsair H100 RGB modeli İcue üzerinden kontrol edilebilen bir soğutucu değil yani usb bağlantısı ile anakarta bağlanan bir sıvı soğutucu değil. Sadece A-rgb fanlarını node core yada node pro kontrolcüye bağlarsan onları kontrol edebilirsin. Senin kontrolcü dolduğu için h100 ve iki adet fanın A-rgb bağlantısı kutu içerisinden çıkan dönüştürücü ile anakartın A-rgb başlığına takılmış o yüzden sadece anakart yazılımı ile kontrol ediyorsun.
Çözüm olarak bir tane daha node core kontrolcü alabilirsin. İkinci el 300-400 tl ye görüyorum. Böylece h100 ve iki adet fanı kontrolcüye bağlarsın onu da anakarta bağlayarak tüm fan rgb lerini icue üzerinden kontrol edebilirsin.
Bu H100 RGB soğutucudan bende satın aldım. Sanırım bir serisi kronik sorunlu idi. Pompadan gacırt gucurt ses geliyordu. Servise verdim yenilediler, o da aynı şekilde kronik sorunlu geldi onu da servise gönderdim onuda yenilediler, 3. de aynı şekilde gelince bu sefer iade ettim.
Bu dediğinizi yaparsam eğer sadece RGB ışık kontrolü yapmamı mı sağlar? fanların hız kontrolü, sıcaklığa göre artıp azalması ayarları vs yapmamı sağlar mı?

Konuya H100 den gelen sesin videosunu ekledim şimdi. Bi bakabilir misiniz sizinki ile aynı mı ses?

Son düzenleme:
Evet hocam sadece rgb ışıklarını kontrol edebilirsin. Fan bağlantıları kasaya yapılmıştır çünkü. Zaten pompa bağlantısı Asus anakartlarda var aıo pomp kısmına bağlanmıştır diye düşünüyorum. Eğer fanlarıda icue den konrol etmek istersen şöyle birşey alabilirsin.
Amazon.com.tr
Türkiye' de de vardı ama stoğu kalmamış bulamadım. Hocam bunu alırsan fanları da icue de kontrol edebilirsin. Kalan 3 rgb bağlantısınıda buna bağlarsın ve tüm fan ve rgb ler artık icue den kontrol edebilirsin. Ama pompa fanını bağlama o gene anakarttaki AIO POMP kısmında kalsın.
Şimdilik videonu izleyemiyorum. Akşam bakabilirim.

Evet hocam sadece rgb ışıklarını kontrol edebilirsin. Fan bağlantıları kasaya yapılmıştır çünkü. Zaten pompa bağlantısı Asus anakartlarda var aıo pomp kısmına bağlanmıştır diye düşünüyorum. Eğer fanlarıda icue den konrol etmek istersen şöyle birşey alabilirsin.
Amazon.com.tr
Türkiye' de de vardı ama stoğu kalmamış bulamadım. Hocam bunu alırsan fanları da icue de kontrol edebilirsin. Kalan 3 rgb bağlantısınıda buna bağlarsın ve tüm fan ve rgb ler artık icue den kontrol edebilirsin. Ama pompa fanını bağlama o gene anakarttaki AIO POMP kısmında kalsın.
Şimdilik videonu izleyemiyorum. Akşam bakabilirim.
Aman abi sıvı soğutmaya 3k verdik bide fanını kontrol etmek için 2k mı verelim :D RGB hiç umrumda değil açıkçası sadece bi yanlışlık var mı diye sormak istemiştim. mantığını şimdi anladım gibi. Kasanın arkasında icue kontrolcü var ve kasa fanları oraya bağlı diye icue onları görüyor. H100 anakarta bağlı diye Armoury crate de H100ü görüp ayarlıyor. Asıl sıkıntım H100 den sürekli ses gelmesi. Ve yeni farkettiğim bişey var CPU OPT fan sabit şekilde 3000 RPM üstünde ve ayarlanamıyor. acaba bu mu sebep oluyor sürekli ses gelmesine diye yeni konu açtım oraya da bi bakabilir misin zahmet olmazsa

Detaylı bir şekilde çözüm önerisi yapayım dedim karar senin :) Hocam pompa hızının ayarını bios dan ayarlayabilirsin. AIO POMP takıldığı için sürekli son hızda çalıştırıyor ses de o yüzden geliyordur.

Detaylı bir şekilde çözüm önerisi yapayım dedim karar senin :) Hocam pompa hızının ayarını bios dan ayarlayabilirsin. AIO POMP takıldığı için sürekli son hızda çalıştırıyor ses de o yüzden geliyordur.
Benim anakartta AIO Pump diye bir giriş göremedim. CPU OPT var CPU Fan ile birlikte. Ve CPU OPT FanExpert den de BIOS dan da ayarlamama izin vermiyor. Seçenek olarak yok yani CPU Fanı ayarlayabiliyorum H100 ün 2 fanını değiştiriyor o ama OPT olan hep 3000 RPM ve değiştirilemiyor.
1695212673266.png

Geri
Yukarı