Çözüldü Corsair H100X montajında CPU fan error hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

b0reaS

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sıvı soğutucuyu montajladım PC'yi açtım CPU fan error dedi F1 bastım BIOS'a attı BIOS'ta işlemci 77 derece oldu. Neden soğutmuyor?

Çözüm
4 pın girişe 3 pın takınca muhtemelen raporlama yapan pın olmadığından sistem sanki hiç fan yokmuş gibi hata veriyor olabilir. Ya da fanların devri çok düşükse de hata alırsınız.

BIOS'dan herhangi bir ayar yapmam mı gerekiyor? Yoksa bu hiç çalışmayacak mı?
Sıvı soğutucunun çalıştığını sanmıyorum BIOS'a girince sıcaklık hızlıca durmadan artıyor.
87 derece gördüm.
SATA kablosunu taktığım zaman sorun çözüldü ben onu sadece RGB için olduğunu sanıyordum: )

Özetle; 3 pinlik bir sıvı soğutucunuz var ise 4 pinlik bir anakarta sorunsuz bir şekilde takabilirsiniz sorunsuz çalışıyor.

@Recep Baltaş size de çok teşekkürler.
BIOS'ta bile 77 derece olması çok iyi değil. Tamam, BIOS'ta işlemci daha sıcak olabilir, bu normaldir ama 77 derece normal değil bence.

Soruna gelince: Pompa bağlantısını nereye yaptınız? Radyatör fanları nereye bağlı? ASUS anakartta CPU_FAN boşsa CPU FAN error hatası alırsınız. Daha geçen dedim bunu, buyurun izleyin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'ta CPU Fan ayarını Ignore yaparsanız hata gider ama pompanın ve fanların çalıştığından da emin olmak lazım.

@Recep Baltaş anakartın girişi 4 pinli, soğutucu 3 pinli ve soğutucunun fanları çalışıyor.
Anakart 4 pinli olduğu için çalışmıyor olabilir mi?

4 PIN girişe 3 PIN takınca muhtemelen raporlama yapan PIN olmadığından sistem sanki hiç fan yokmuş gibi hata veriyor olabilir. Ya da fanların devri çok düşükse de hata alırsınız.

4 pın girişe 3 pın takınca muhtemelen raporlama yapan pın olmadığından sistem sanki hiç fan yokmuş gibi hata veriyor olabilir. Ya da fanların devri çok düşükse de hata alırsınız.

BIOS'dan herhangi bir ayar yapmam mı gerekiyor? Yoksa bu hiç çalışmayacak mı?
Sıvı soğutucunun çalıştığını sanmıyorum BIOS'a girince sıcaklık hızlıca durmadan artıyor.
87 derece gördüm.
SATA kablosunu taktığım zaman sorun çözüldü ben onu sadece RGB için olduğunu sanıyordum: )

Özetle; 3 pinlik bir sıvı soğutucunuz var ise 4 pinlik bir anakarta sorunsuz bir şekilde takabilirsiniz sorunsuz çalışıyor.

@Recep Baltaş size de çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı