Corsair H115i Sıvı Soğutma Montajı

Glitchy

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar benim fanların yönü, yeri konusunda kafam karıştı.

1-Bu fanlar üstte olup havayı radyatöre dışarıdan mı çekecek, yoksa radyatörün altında olup kasanın içindeki havayı dışarı doğru radyatöre mi atacak?

2-Technopat montajlarında hep anakarta soğutucu bloğunu takıp öyle kasaya monte ediyor. Ama bana önce anakartı kasaya monte edip sonra radyatör takıp soğutucu bloğunu takmak daha mantıklı, kolay geldi. Hatta anakartı takmadan bile radyatörü monte ederek daha kolay olurmuş gibi geliyor. Böyle yapılabilir mi, yapılırsa neden technopat öyle yapmıyor?

Soğutucum Corsair H115i

http://www.corsair.com/~/media/corsair/product-images/cooling/h115i/large/h115i_02.png

Görselde gözüktüğü gibi fanları takın, eğer kasanızın üzerinde de fanlar var ise ve siz de radyatörü yukarı monte ettiyseniz daha iyi olur. Radyatörler üzerine takılan fanlar havayı radyatörlere doğru üfler ve kasa yukarısında bulunan fan da sıcak havayı dışarı atmak için dışarı doğru üflerken daha iyi hava akışı olur. 4x4 araç gibi düşünün alttan hava itilirken yukarıdan hava çekiliyor :)
Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır siz nasıl rahat oluyorsanız öyle monte edin

Kasanın dışından çeksin havayı. Kasa dışındaki hava her türlü kasa içindeki havadan soğuk olur. Teknoseyirdeki bir montajda sadece bunun 3-4 derece fark ettirdiğini duymuştum. Yanlış hatırlamadıysam.

Kasanın dışından çeksin havayı. Kasa dışındaki hava her türlü kasa içindeki havadan soğuk olur. Teknoseyirdeki bir montajda sadece bunun 3-4 derece fark ettirdiğini duymuştum. Yanlış hatırlamadıysam.

Kasa içinden nasıl dışarıdan havayı çekecek ? Fanlar ters takılırsa boşluğa hava üfleyecek ve soğutma başarılı olmayacak :)

Fanların havayı iten tarafını kasanın içine doğru yapıp radyatörüde en içe olacak şekilde monte edince oluyor. Yani şahsen bende öyle. Kasanın ön tarafında.
Yanlışsam düzeltin.

Hatalı yapmışsınız. Önden soğuk hava gelir bir de yan kapakta varsa... Arka ve üst fanlar egzoz görevi görmeli böylece önden gelen serin hava ısınıp arkadan ve üstten tahliye edilmeli. Bu bağlamda içeride mutlaka hava akışı olduğu için fanlar ilk mesajımda attığım görseldeki gibi monte edilirse içeriden havayı çeker ve radyatore gönderir.
Daha açıklayıcı olması adına bir görsel buldum : https://encrypted-tbn3.gstatic.com/...D_RH5evBWB8EiyiJXVgv06dR52lASRCo5ouc80gPjtjlg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı