Corsair H150i Elite Capellix 360mm vs. ASUS ROG LC360

@Uchiha Shisui peki hocam ön tarafta yer alırsa ekran kartına falan veya başka bileşene değmez mi ? Kasam böyle
image0 (1).jpg

Arkadaşlar kasamın görseli yukarıda bu kasaya Arctic freezer 360 argb uyklu olur mu birde arctic 360 argb iyi mi performans açısından

Son düzenleme:
@NoRDen

Soğutma seçimini ve konumlandırmasını dikkatli yapmak lazım. Arctic sıvı soğutmalar kalın radyatörlere sahipler ki bu bilinen bir şey. O yüzden alırken konumlandıracağınız yere göre kasanızın ve soğutucunun ölçülerine dikkat edin diye kullanıcılara dikkat diyoruz. Hoş NZXT bir soğutucunuz var. Neden yeni bir soğutucu alıyorsunuz bilemiyorum ama ya yine aynı bölgeye ya da arka bölgeye göre bir soğutucu edinin. Eğer 360 mm'lik bir soğutucu için kesin karar kılmışsanız ön taraftan başka bir seçeneğiniz yoktur. Ben burada montaja bağlı bir sorun olacağını düşünmüyorum. He kasa içine girecek hava bir miktar azalacaktır ama sıvı soğutma için faydalı olacaktır. Karar haliyle size kalıyor.

@NoRDen

Soğutma seçimini ve konumlandırmasını dikkatli yapmak lazım. Arctic sıvı soğutmalar kalın radyatörlere sahipler ki bu bilinen bir şey. O yüzden alırken konumlandıracağınız yere göre kasanızın ve soğutucunun ölçülerine dikkat edin diye kullanıcılara dikkat diyoruz. Hoş NZXT bir soğutucunuz var. Neden yeni bir soğutucu alıyorsunuz bilemiyorum ama ya yine aynı bölgeye ya da arka bölgeye göre bir soğutucu edinin. Eğer 360 mm'lik bir soğutucu için kesin karar kılmışsanız ön taraftan başka bir seçeneğiniz yoktur. Ben burada montaja bağlı bir sorun olacağını düşünmüyorum. He kasa içine girecek hava bir miktar azalacaktır ama sıvı soğutma için faydalı olacaktır. Karar haliyle size kalıyor.
Hocam evet sıvı soğutmam iyi fakat çook uzun süredir kullanıyorum nzxt cam programında baktığımda 2 k oyunda 85 90 ı görüyor fanın bir tanesi dönmüyor liquid %34 görünüyor sanırım değişme zamanı geldi

Biri de demişki "Elite Capellix'ten Galahad'a geçtim, 20 derece farketti."

Benim işlemci boşta 29 derecede çalışıyor. H150i Elite Capellix yerine Galahad alırsam 9 derecede mi çalışacak?

Çok komik bazı arkadaşlar, yemin ediyorum.

@NoRDen

Sıvı eksilmesi "uzun" kullanımlarda olur ama ne kadar zamandır kullandığınızı bilemiyorum. Eğer pompa düzgün çalışmıyorsa ve fanlardan biri de dönmüyorsa haliyle tuhaf sıcaklıklar görürsünüz.

@OceanWraith

Çok takılmamak lazım ya. Gece burada ne yorumlar okuyorum ben. Rampage, Gamepower falan önerenler o saatlerde ortaya çıkıyor...

Son düzenleme:
@NoRDen

Sıvı eksilmesi "uzun" kullanımlarda olur ama ne kadar zamandır kullandığınızı bilemiyorum. Eğer pompa doğru düzgün çalışmıyorsa ve fanlardan biri de dönmüyorsa haliyle tuhaf sıcaklıklar görürsünüz.

@OceanWraith

Çok takılmamak lazım ya. Gece burada ne yorumlar okuyorum ben. Rampage, Gamepower falan önerenler o saatlerde ortaya çıkıyor...
Hocam macunda var 2k ultra oyunda 90 92 ye kadar çıkıyor yani imkansız bi sorun olmalı
Arctic freezerin 360 lık argbsi çok hoşuma gitti fiyatıda çok uygun 1075 tl
@OceanWraith sende kaçlığı var hocam memnun musun artıları eksileri nelerdir

Son düzenleme:
Hocam macunda var 2k ultra oyunda 90 92 ye kadar çıkıyor yani imkansız bi sorun olmalı
Arctic freezerin 360 lık argbsi çok hoşuma gitti fiyatıda çok uygun 1075 tl
@OceanWraith sende kaçlığı var hocam öeönun musunartıları eksileri nelerdir
Tabii anlatayım. H150i Elite Capellix 360mm beyaz olanından var.

İşlemcim 10850k. Hani şu "90 - 100 derecede çalışıyor(!)" dedikleri işlemci, yersen. 🤣🤣

Oda sıcaklığım 22 - 23 derece. Kasam Corsair iCUE 5000X RGB beyaz.

Setupta böyle:

E44273B4-7B2E-49F9-A4DA-1F5FE65E7DB1.jpeg

İşlemcim boşta Elite Capellix'in fanları ve pompası Quite (sessiz) modda iken 29 derecede sabit çalışıyor. Oyunlarda da tüm ayarlar ultrada ve varsa DX12 açık iken 2K'da maksimum 51 - 52 dereceyi görüyor. Ki bu oyunlar GTA 5, BF 5, Snowrunner vs.

Fanları ve pompayı Extreme moda alınca işlemci boşta 27 - 28 derecelerde çalışıyor. Oyunlarda 48 - 49 derecelere ulaşıyor maksimum. Üstelik pompa sesini duymuyorum. Extreme modda çok zayıf ve ince bir ses geliyor ama pompanın sürekli Extreme modda çalışmasına sebep olacak bir iş yapmıyorum. Kaldı ki (Variable Speed) denilen bir modda da tutabiliyorsun, o otomatik olarak kendisi ayarlıyor hızını.

Üstelik setupıma bakarsan radyatöre fan hava üflemiyor. Fan odadaki serin havayı içeri çekiyor. Corsair'de bunu öneriyor zaten.

Şimdi sana Asus daha iyi diyen arkadaşlarına bir sor bakayım Elite Capellix kullanmışlar mı? Deneyimlemişler mi? Yoksa internetten okudukları çoluk çocuk yorumlarına inanarak mı Elite Capellix almasaydın demişler? Sıvı soğutucu AIO'ların diğer rakipleriyle olan yabancı testlerini ve videolarını mı seyretmişler?

Dikkat edersen yazımın başından beri ben diğer markalara iyi ya da kötü diye atıfta bulunmadım. Neden? Çünkü sahip olmadığım ve deneyimlemediğim bir şey için kimseyi yönlendiremem. Peki illa bir ürüne sahip olup kullanmak mı gerekiyor? Tabii ki hayır. Ancak araştırmalarım sonucu bilgi edindiğim bir şey var ise bilgimi nedenleriyle karşı tarafa söylerim. Araştırma yapma zahmetine katlanmadan Youtube'da seyrettiği iki video ile "fikir" sahibi olan arkadaşlarından bence uzak dur. 😉

Son düzenleme:

Geri
Yukarı