Corsair (Hynix C-die) RAM overclock nasıl yapılır?

Vallahi MSI BIOS hiç bilmiyorum hocam. Siz daha bilgilisiniz. Kolay gelsin.
Hocam konu sahibi konuya resim bırakmış oradan bakabilirsin istersen. Ben de sırasını bilmiyorum ama gecikmelerin ismini ezbere bildiğim için o şekil söylüyorum :D Sırasıyla ezberleyince sorun çıkabiliyor bazı BIOS'lar çok farklı.

Hocam konu sahibi konuya resim bırakmış oradan bakabilirsin istersen. Ben de sırasını bilmiyorum ama gecikmelerin ismini ezbere bildiğim için o şekil söylüyorum :D Sırasıyla ezberleyince sorun çıkabiliyor bazı BIOS'lar çok farklı.
Mobilde dışarda yürürken aklımdaki CJR Zen3 ayarlarını yazdım hocam, kusura bakmayın.

O halde öncelikle maksimum çıkabileceğin frekansı gözlemleyelim.

• NB/SoC Voltage: 1.15V
  • FCLK Frequency: 1933 MHz
  • DRAM Frequency: 3866 MHz
  • tCL 16
  • tRCDRD 24
  • tRCDWR 24
  • tRP 24
  • tRAS 34
  • tRC 68
  • DRAM Voltage 1.48V
  • IOD Voltage: 1.05V
Girmeyi dener misin?

Not: Gecikmeleri bilerek yüksek söyledim ki yapacağımız testte hatanın FCLK'den kaynaklı olup olmadığını rahatça görebilelim diye.
şuan açıldı problem yok hocam
Mobilde dışarda yürürken aklımdaki CJR Zen3 ayarlarını yazdım hocam, kusura bakmayın.
teşekkür ederim yardımınız için sıkıntı yok :D

şuan açıldı problem yok hocam
Hocam şimdi şu şekil yapıyoruz. Prime95 indirmiştin ya, onu aç önce. Daha sonra HWiNFO indirmiştin, onu da aç. HWiNFO'da ''Sensors'' sekmesi var. O sekmeye tıkla. Daha sonra o sayfanın en altına in, orada ''Windows Hardware Errors (WHEA)" diye bir sekme var. Orada 0 yazmalı. O sekme o şekil açık kalsın. Şimdi Prime95'e dön. Ekrana gelen seçeneklerden Large FFTs olanı seçip testi başlat. 3 dakikalık test yeterlidir. Test sırasında Windows hata sesi duyarsan, HWiNFO'daki WHEA sekmesinde 0 yerine başka bir sayı görürsen veya Prime95 üzerinde bir çekirdekte error yazısı görürsen testi durdur. Eğer error görmezsen 3 dakika boyunca ilerlet, 3 dakika sonunda testi durdur ve durumdan haberdar et.
Sıkıntı yok hocam kötülemek için söylememiştim :D

Bahsettiğim Windows Hardware Errors (WHEA) sekmesi;
1640440494363.png

Son düzenleme:
Hocam şimdi şu şekil yapıyoruz. Prime95 indirmiştin ya, onu aç önce. Daha sonra HWiNFO indirmiştin, onu da aç. HWiNFO'da ''Sensors'' sekmesi var. O sekmeye tıkla. Daha sonra o sayfanın en altına in, orada ''Windows Hardware Errors (WHEA)" diye bir sekme var. Orada 0 yazmalı. O sekme o şekil açık kalsın. Şimdi Prime95'e dön. Ekrana gelen seçeneklerden Large FFTs olanı seçip testi başlat. 3 dakikalık test yeterlidir. Test sırasında Windows hata sesi duyarsan, HWiNFO'daki WHEA sekmesinde 0 yerine başka bir sayı görürsen veya Prime95 üzerinde bir çekirdekte error yazısı görürsen testi durdur. Eğer error görmezsen 3 dakika boyunca ilerlet, 3 dakika sonunda testi durdur ve durumdan haberdar et.

Sıkıntı yok hocam kötülemek için söylememiştim :D
hocam prime95 hata verdi fatal error rounding was 0.5 expected less than 0.4 hwinfo da bir hata yok.
hocam dün ben 4000mhz 1900FCKL prime95 ve hwinfo da hata almamıştım

Geri
Yukarı