Corsair IQ fanları eksik gösteriyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

TP Okuru

Kilopat
Yer
Trabzon
Sistemim imzamdaki şekildedir. Corsair IQ LED ayarlama menüsünde pompa + 5 adet fan gösterirken, fan hızı ayarlama bölümünde pompa + 4 adet fan gösteriyor. Tüm bağlantılar doğru şekilde yapılmış ve tüm fanlar çalışır durumda. Yardımcı olabilecek biri var mı? Fanlar sıvı soğutucuyla gelen 6'lı kontrolcüye bağlı ve bağlantıda herhangi bir hata veya bozuk bir kablo yok. Zaten öyle olsa RGB'ler çalışmaz veya fanlar dönmez.

• Corsair iCUE 220t airflow white kasa.
  • ASUS Prime B550-Plus anakart.
  • R5 5600X işlemci.
  • Kingston 16 GB 3200MHz DDR4 CL16 RAM
  • Samsung 970 EVO Plus NVMe 500GB M.2 SSD
  • 1 TB WD Blue HDD
  • iCUE H100i Elite Capellix siyah sıvı soğutucu
  • Sharkoon wpm Gold Zero 650W 80+ Gold modüler güç kaynağı
  • ASUS 24G2U monitör
  • Monster Pusat K3 Pro mekanik klavye.
  • SteelSeries Rival 200 mouse / GTX 970.

Dosya Ekleri

• IMG_20210730_155001.jpg
    IMG_20210730_155001.jpg
    160,3 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi programı kullanıyorsun?

Birdekonudan alakasız RAM ve kasa modelin nedir sana zahmet?

İcue programı üzerinden fan sayısı seçiliyor mu ? Corsair lightning node proda fan sayısı seçiliyor, sanırım senin sıvı soğutucunda corsair commander core var. Bunda da fan sayısı seçiliyordur belki. Kontrol eder misin ?

İcue programı üzerinden fan sayısı seçiliyor mu ? Corsair lightning node proda fan sayısı seçiliyor, sanırım senin sıvı soğutucunda corsair commander core var. Bunda da fan sayısı seçiliyordur belki. Kontrol eder misin ?
Otomatik algılıyor. Özel renklendirme yapmak istersem tek tek seçiliyor. Tüm fanlar RGB kısmında tek tek seçiliyor. Ama coling kısmında bir tanesi eksik gözüküyor.

Fan#1 ve Fan#2 sıvı soğtucu
Fan#3 ve Fan#4 ön kısımdaki 2 fan.
Fan#5 yok. (Egsoz fan.) Ama o da çalışıyor ve rgb kısmında ayarlanıyor.
Hangi programı kullanıyorsun?

Birdekonudan alakasız RAM ve kasa modelin nedir sana zahmet?
Corsair IQ (iCUE) kullanıyorum.
Corsair iCUE 220T Airflow White Kasa ve Kingston 16 GB 3200MHz DDR4 CL16 RAM (2x8)

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    85,2 KB · Görüntüleme: 38
  • 2.png
    2.png
    80,2 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20210730_145318.jpg
    IMG_20210730_145318.jpg
    115 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Fanların hepside dönüyor. Commander core da sorun olsa fan dönmez, bir ihtimal fanın sinyal pini çalışmıyor olabilir yada işlemci soğutucu fanlarını tek fan olarak algılıyor olabilir mi? Fanları tek tek çıkarıp icue programında kontrol eder misin ?

Fanların hepside dönüyor.commander Core da sorun olsa fan dönmez, bir ihtimal fanın sinyal pini çalışmıyor olabilir ya da işlemci soğutucu fanlarını tek fan olarak algılıyor olabilir mi? Fanları tek tek çıkarıp iCUE programında kontrol eder misin?

Sanmıyorum çünkü kullandığı fanlar önbellekli değil yani pin kırık olsa busefer hiç dönmez.

Sorunun neden kaynaklı olabileceği hakkında kararsız kaldım ama şey dener misin yer değiştirmeyi belki de 4 tane destek falan vardır?

Sanmıyorum çünkü kullandığı fanlar önbellekli değil yani pin kırık olsa busefer hiç dönmez.
Bu fanlar 4 pinlidir. Pinlerden bir tanesi sadece sinyal içindir ve kırık bozuk olsada fanlar döner.
Düzeltme: İşlemci fanları hariç diğerleri 4 pinli olmayabilir, hepsini aynı sandım.

Bu fanlar 4 pinlidir. Pinlerden bir tanesi sadece sinyal içindir ve kırık bozuk olsada fanlar döner.
Düzeltme: İşlemci fanları hariç diğerleri 4 pinli olmayabilir, hepsini aynı sandım.
İşlemci fanları 4 pin fan + 4 pin rgb
Kasa fanları 3 pin fan + 4 pin rgb

Fanların hepside dönüyor. Commander core da sorun olsa fan dönmez, bir ihtimal fanın sinyal pini çalışmıyor olabilir yada işlemci soğutucu fanlarını tek fan olarak algılıyor olabilir mi? Fanları tek tek çıkarıp icue programında kontrol eder misin ?
İşlemci fanları ayrı ayrı gözüküyor ve ayarlanabiliyor. Tek tek takınca gözükmeyen fanın egzos fan olduğu ortaya çıktı. Ama problem şu ki dönüyor ve rgbsinde herhangi bir sorun yok.

İşlemci fanları ayrı ayrı gözüküyor ve ayarlanabiliyor. Tek tek takınca gözükmeyen fanın egzos fan olduğu ortaya çıktı. Ama problem şu ki dönüyor ve rgbsinde herhangi bir sorun yok.
En azından fanı bulduk. Egzoz fanı 4 pinli mi yoksa 3 pinli mi ? Üç pinli ise sinyal kablosu olmuyor onda ve devir bilgisi iletilemiyor ama Corsair gibi bir marka bunu düşünür ve İcue programında gösterir diye düşünüyorum. Başka da birşey gelmiyor aklıma.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı