Corsair K60 RGB Pro klavyeyi halı altı kaydırmaz ile modlama

KafadanKontak

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Viola Switch'ler her ne kadar sessiz olsalar da hemen hemen her Switch gibi yay sesi barındırmakta.
Bu miktar kimisine göre az veya çok gelebilir ama kullandıkça insan daha iyi deneyimliyor. Klavye kasasının o içinden gelen yay titreşimi/yankısı bir süre sonra rahatsız ediyor insanı.

1647133944929.png

Bir milyoncularda çok uygun fiyata alabileceğiniz halı altı kaydırmaz malzeme ile bu ses sorunun büyük bir miktar giderilebildiğini öğrendim ve işe koyuldum.

2022-03-13 02.59.39.jpg

2022-03-13 02.59.35.jpg

Bu malzemeden kasa içerisine iki kat dizmem yeterli oldu. Tek kat olsa yine boşluk kalacak, 3 kat yapsaydım bu sefer PCB'ye baskı yapacaktı.

Sonuç mükemmel oldu. Bu kaydırmaz malzemenin de süngerimsi tok yapısı hem tüm kasa içindeki girinti çıkıntılara iyi ayak uyduruyor hem de hiç pislik bırakmadan kolayca kesilip biçilebiliyor. Çok da ucuza geliyor.

Deneyimimi paylaşmak istedim. Umarım size de fikir vermesi açısında yeterli bir paylaşım olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Viola Switch'ler her ne kadar sessiz olsalar da hemen hemen her Switch gibi yay sesi barındırmakta.
Bu miktar kimisine göre az veya çok gelebilir ama kullandıkça insan daha iyi deneyimliyor. Klavye kasasının o içinden gelen yay titreşimi/yankısı bir süre sonra rahatsız ediyor insanı.

Eki Görüntüle 1330526

Bir milyoncularda çok uygun fiyata alabileceğiniz halı altı kaydırmaz malzeme ile bu ses sorunun büyük bir miktar giderilebildiğini öğrendim ve işe koyuldum.

Eki Görüntüle 1330524

Eki Görüntüle 1330525

Bu malzemeden kasa içerisine iki kat dizmem yeterli oldu. Tek kat olsa yine boşluk kalacak, 3 kat yapsaydım bu sefer PCB'ye baskı yapacaktı.

Sonuç mükemmel oldu. Bu kaydırmaz malzemenin de süngerimsi tok yapısı hem tüm kasa içindeki girinti çıkıntılara iyi ayak uyduruyor hem de hiç pislik bırakmadan kolayca kesilip biçilebiliyor. Çok da ucuza geliyor.

Deneyimimi paylaşmak istedim. Umarım size de fikir vermesi açısında yeterli bir paylaşım olmuştur.
Bu sorundan çok rahatsız oluyordum, sanırım ben de yapacağım. Ellerinize sağlık.

Elinize sağlık. Yay sesi ne kadar kesildi? Aynı malzemeden benim elimde de var. Garantisi bitince açmayı düşünüyorum.
Yarı yarıya yay sesi kesildi.

Mousepad uzerinde de kullanılmasına rağmen klavye kasası ve metal yüzeyi elektrik aktarır gibi yankıyı ve titreşimi masaya aktarıyordu.

Ben bile sonucuna şaşırdım.
O-ring ile de gerçekten güzel sonuçlar alınabiliyor. Sadece siyah olduğu için ışığı biraz azaltıyor. Şeffaflarını da alacağım sanırım.

1647435898158.png

Selam arkadaşlar.

Klavyeye yeni modifiyelerde bulunduğum için paylaşmak istedim.

PCB arkası bant modlaması yapıldı.

Klavye artık USB aparat ile özgürce çıkarılıp taşınabilir.

3 metrelik şarj kablosu ile de kendi sargılı kablomu yaptım ahşap bir sopa ve kurutma makinesi yardımıyla.

Tüm bu yapılan modların hepsi klavye orijinalliği bozulmadan gerçekleştirildiğinden tamamen geri alınabilir ve klavye ilk haline getirilebilir şekilde planlandı.

2022-04-06 20.18.02.jpg
2022-04-06 20.29.57.jpg
2022-04-06 22.36.46.jpg
2022-04-06 23.36.47.jpg
2022-04-06 23.36.38.jpg

Son düzenleme:
Hocam o giriş bildiğin usb uzatma kablosundan ama ben durumu biraz daha ilerlettim. Şu anda böyle çirkin değil. Direkt kasa içine gömdüm girişi. Dişi type-c dönüştürücünün devresiyle yaptım.

2023-02-28 21.50.07.jpg

29.jpg

PCB arkası bant modlaması yapıldı.

Bu ne işi yarar?

Anladım bende sizin yaptıklarınızı yaptım 2 kat halı kaydırmaz, evde bant yoktu dışarı çıktığımda bant alıp bant ile PCB arkasını kaplıyacağım
O ring olarak da 500 tane ring sipariş edeceğim Amazon'da 110TL civarı şefaf her tuşa 3 tane koyacağım.

Halı kaydırmaz yerine pamuk koyan bir video gördüm YouTube'da o da denenebilir aslında.

Son düzenleme:
Bu ne işi yarar?

Anladım bende sizin yaptıklarınızı yaptım 2 kat halı kaydırmaz, evde bant yoktu dışarı çıktığımda bant alıp bant ile PCB arkasını kaplıyacağım
O ring olarak da 500 tane ring sipariş edeceğim Amazon'da 110TL civarı şefaf her tuşa 3 tane koyacağım.

Halı kaydırmaz yerine pamuk koyan bir video gördüm YouTube'da o da denenebilir aslında.
Pmuk hafif ama o da yankıyı titreşimi engeller. PCB arkasına kağıt bant uyguladığında titreşimi hayli alıp ses toklaştırıyor. O-ring ise iki taneden fazla koyunca keycaps yerine takılmıyor :D Alabiliyorsan tam şeffaf al alamıyorsan opak beyaz da olur. Ama sakın siyah veya başka renk alma. Sonrasında bir custom klavyeye geçiş yapmak istersen de onun ayrı bir keyfi var.

2023-05-13 19.28.05.jpg

2023-05-13 19.45.30.jpg

K60 RGB Pro'da bu mümkün değil. Tuşlar iğneli yapıda değil yani pcb'ye saplanmıyor. PCB yüzeyinde belli yerlere temas etmeli. Ama custom klavyede aşağıda benim yaptığım gibi bile yapabiliyorsun sesi azaltmak için. Çünkü switch iğneleri malzemeyi delerek her şekilde temas ediyor.

2023-05-06 23.43.47.jpg

2023-05-06 23.43.24.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı