Corsair LPX Vengeance OC önerisi

deMarc

Kilopat
Anakart
B450 I Aorus Pro Wifi
İşlemci
5600G
Amazon'dan Corsair LPX Vengeance 2x8GB 3200 CL16 bellek kiti aldım. Aslında öncesinde şu modeli almıştım, o da 3200C16 idi ama timing değerleri 16-20-20-38 çıkınca iade ettim, aynı fiyata ilk linktekini buldum, bunun timing değerleri 16-18-18-36.

İade ettiğim modelde Thaiphoon'dan baktığımda Micron D-die çıkmıştı, bunda ise bakıyorum Samsung 1 die yazıyor. Modülün üzerindeki etikette de v4.31 diye belirtilmiş. Corsair v4.31 belleklere Samsung b-die diyorlar ama LPX serisinde b-die çıktığını görmediğim için şaşırdım. Elimde Corsair 2x16 GB dominator Platinum 3200C16 kit var o da v4.31'di ve Samsung 1 die yazıyordu. Gerek buradaki arkadaşların, gerekse Reddit'te denk geldiğim kişilerin yorumlarına göre ise 3200C16 kitlerde b-die varsa bile bunlar genelde kötü binler oluyormuş ve OC potansiyeli kötüymüş.

Ryzen 5 5600G'li APU bir sistemde kullanacağım bu LPX bellekleri, bu yüzden frekansı arttırıp gecikmeyi düşürmek performansa ciddi etki edecek. Fakat mini-ITX sistem olduğu için BIOS resetlemek biraz karın ağrısı, çünkü pil yok, CMOS'a kısa devre yaptırmam lazım. Sistemin boot edilemeyip sürekli BIOS resetlemeye gerek kalmayacak şekilde önerebileceğiniz ufak birkaç timing ayarı var mıdır? En azından kötü bin denk geldiyse erken fark edip fazla uğraşa girmem böylece.

RAM.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İleri seviye RAM bilgisi olan çıkacağını sanmıyorum bu forumda. Recep Baltaş veya Ali Güngör gibi isimler yardımcı olabilir.

Geri
Yukarı