Corsair MP600 Core XT M.2 SSD'nin yazma ve okuma hızı aşırı düşük

AKBLT_25

Hectopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartım: ASUS TUF RTX 3060 12 GB v2, İşlemcim: Ryzen 5800X3D, Anakartım: MSI Mag X570S Torpedo Max , Güç Kaynağım: Xigmatek Shogun 750W 80 Plus Gold, Monitörüm: LG 27GN600-B, İşlemci Soğutucusu: Thermaltake TH240 ARGB Snow White Edition, Bilgisayar Kasası: Dark Guardian Pro Mesh
Merhaba. Dün QP Bilişim'den aldığım Corsair MP600 Core XT M.2 SSD geldi ardından Crystal Disk Mark'tan okuma testiyle birlikte yazma testi yaptım fakat benim Samsung EVO 860 Sata SSD'den bile aşırı düşük yazma ve okuma değerleriyle karşılaştım. Bu durum M.2 SSD'nin bozuk vs. olduğuna mı göstergedir? Veya bu durumu nasıl düzeltebilirim? Ayrıca söylemeliyim ki Gigabyte B550M DS3H anakartımın Gen4 M.2 SSD kısmına taktım bunun da bilgisini vereyim.

Corsair MP600 Core XT.png

Ne yaptınız acaba? SSD değiştirildi mi?
Hayır malesef QP Bilişim Penta yani garantiyi sağlayan şirkete gönderdi onlarda denilene göre test vs. yapmışlar bir sorun çıkmamış bana M.2 SSD'yi geri gönderdiler fakat şunu farkettim PCIe 3.0'a takınca M.2 SSD PCIe 4.0'dan daha hızlı çalışıyor bende PCIe 3.0'a takılı şekilde kullanıyorum.

Hayır malesef QP Bilişim Penta yani garantiyi sağlayan şirkete gönderdi onlarda denilene göre test vs. yapmışlar bir sorun çıkmamış bana M.2 SSD'yi geri gönderdiler fakat şunu farkettim PCIe 3.0'a takınca M.2 SSD PCIe 4.0'dan daha hızlı çalışıyor bende PCIe 3.0'a takılı şekilde kullanıyorum.
Ben de aynı SSD'yi kullanıyorum, test yaptım arada ciddi bir fark var. Test sonucu:
IMG-20230731-WA0003.jpg

Ben de aynı SSD'yi kullanıyorum, test yaptım arada ciddi bir fark var. Test sonucu:Eki Görüntüle 1886390
Ekstra yazılım güncellemesi vs. yaptınız mı? Çünkü; bende gösterdiğiniz hızların yarısını bırakın çeyreği kadar olmuyor PCIe 4.0'a takınca veya benim anakartın PCIe 4.0 portunda sorun olabilir olmadı ankartı garantiye yollarım. Bu arada anakart olarak Gigabyte B550M DS3H Rev 1.5 kullanıyorum belirteyim.

Ekstra yazılım güncellemesi vs. yaptınız mı? Çünkü; bende gösterdiğiniz hızların yarısını bırakın çeyreği kadar olmuyor PCIe 4.0'a takınca veya benim anakartın PCIe 4.0 portunda sorun olabilir olmadı ankartı garantiye yollarım. Bu arada anakart olarak Gigabyte B550M DS3H Rev 1.5 kullanıyorum belirteyim.
SSD'ye özel bir güncelleme yapmadım ama anakartın sitesinden bir kaç tane sürücü indirdim. Çok fazla teknik bilgim yok, bu videodan bakıp yaptım. SSD ile ilgili bu video var ama bunu daha yapmadım. İsterseniz konuyu öne çıkarın, daha bilgili arkadaşlar var.

SSD'ye özel bir güncelleme yapmadım ama anakartın sitesinden bir kaç tane sürücü indirdim. Çok fazla teknik bilgim yok, bu videodan bakıp yaptım. SSD ile ilgili bu video var ama bunu daha yapmadım. İsterseniz konuyu öne çıkarın, daha bilgili arkadaşlar var.
Teşekkür ederim bakacağım videolara gönderdiğiniz ayrıca konuyu ône çıkardım

Teşekkür ederim bakacağım videolara gönderdiğiniz ayrıca konuyu ône çıkardım.

Bu siteden Chipset sürücüsünü yükleyip BIOS günceller misiniz?

Bu siteden Chipset sürücüsünü yükleyip BIOS günceller misiniz?
Merhaba. BIOS sürümüm zaten günceldi ama dediğiniz chipset sürücüsünü kurdum sonuç değişmedi halen absürd derece düşük okuma/yazma hızlarına sahip kullandığım M.2 SSD malesef.

Geri
Yukarı