Corsair RAM MEMORY_MANAGEMENT hatası

Burakcdemir

Hectopat
Makaleler
1
Oyunda ya da bir şey izlerken ya da okurken herhangi bir zamanda bir saniyelik takılma oluyor. Mesela YouTube'da bir şey izlerken hızı 0.5 yavaşlatmışsın gibi oluyor video, ya da oyundayken mouse imleci ya da oyun akışı bir saniyeliğine aşırı yavaşlıyor takılıyor stuttering gibi sonra devam ediyor. Bu sorunun RAM ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Memtest yaptım hem tek tek RAM'ler ile yaptım hem de Dual channel takılı bir şekilde yaptım fakat hiçbir testte hata vermedi, resimlerini de atabilirim. Çok nadir ayda bir falan mavi ekran verebiliyor MEMORY_MANAGEMENT hatası olarak.
Corsair Vengeance Pro 3200 MHz 2x8 GB RAM. ASUS TUF B450 Pro anakart ve 3600 işlemci var.

Oyunda ya da bir şey izlerken ya da okurken herhangi bir zamanda bir saniyelik takılma oluyor. Mesela YouTube'da bir şey izlerken hızı 0.5 yavaşlatmışsın gibi oluyor video, ya da oyundayken mouse imleci ya da oyun akışı bir saniyeliğine aşırı yavaşlıyor takılıyor stuttering gibi sonra devam ediyor. Bu sorunun RAM ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Memtest yaptım hem tek tek RAM'ler ile yaptım hem de Dual channel takılı bir şekilde yaptım fakat hiçbir testte hata vermedi, resimlerini de atabilirim. Çok nadir ayda bir falan mavi ekran verebiliyor MEMORY_MANAGEMENT hatası olarak.
Corsair Vengeance Pro 3200 MHz 2x8 GB RAM. ASUS TUF B450 Pro anakart ve 3600 işlemci var.

RGB Fusion 2.0, iCUE gibi yazılımlar sebep olabiliyor. Aynı sorunu bende yaşıyordum RGB Fusion ve iCUE yazılımlarını kaldırdığım günden beri hata almıyorum Memtest sonuçları temiz çıktı.

Bir minidump paylaşın sebebini anlayalım. Bir anlayan çıkacaktır. Bu arada Windows memory tool işe yaramaz Memtest86 yaparak doğru yapmışsınız.

Bir minidump paylaşın sebebini anlayalım. Bir anlayan çıkacaktır. Bu arada Windows memory tool işe yaramaz Memtest86 yaparak doğru yapmışsınız.

Nasıl yaramaz hocam ozaman adamlar neden koymuşlar bu programı kendim bizzat ram sorunu yaşadım memtest86 aracı 8 saat tarama yaptı ve pass dedi hiçbir sorun bulamadı fakat hala daha mavi ekran yemeye devam ettim bu sorunumu technopat sosyalede taşımıştım geçmiş konularımdan bulabilirsiniz. Windows bellek tanılama aracını kullandım 30dk da belleklerde sorunun olduğunu tespit etti. Hiçbir konu hakkında kesin konuşmayın.

Doğru yaptım mı emin değilim linkteki adımların hepsini yapıp Drive'a yükledim. Belki eski dump dosyaları da içinde olabilir ama tarihi en son olan dosyalara bakarsanız daha sağlıklı olur, diğerlerinden emin değilim.

Nasıl yaramaz hocam ozaman adamlar neden koymuşlar bu programı kendim bizzat ram sorunu yaşadım memtest86 aracı 8 saat tarama yaptı ve pass dedi hiçbir sorun bulamadı fakat hala daha mavi ekran yemeye devam ettim bu sorunumu technopat sosyalede taşımıştım geçmiş konularımdan bulabilirsiniz. Windows bellek tanılama aracını kullandım 30dk da belleklerde sorunun olduğunu tespit etti. Hiçbir konu hakkında kesin konuşmayın.
RAM'leri ayrı ayrı takmamışsınızdır. Memtest86 yaparken. 2'si bir takılı yapmışsındır. Sağlam RAM'den dolayı pass geçmiştir. Ayrı ayrı yapsan bulurdu. Kesin konuşmaktan değil. Forumda biraz gezersen görürsün zaten. Windows'un aracı çoğu zaman hata bulmadığında Memtest86 buluyor. O yüzden bütün konularda herkes Memtest86'yı öneriyor. Bu sadece Türkiye de olan bir şey değil. Yabancılar içinde aynı şey geçerli. Bütün yabancı forumlarda aynı aracı öneriyor. Neyse o senin görüşündür bu benim. Bana göre bir halta yaramaz.

Doğru yaptım mı emin değilim linkteki adımların hepsini yapıp Drive'a yükledim. Belki eski dump dosyaları da içinde olabilir ama tarihi en son olan dosyalara bakarsanız daha sağlıklı olur, diğerlerinden emin değilim.

Doğru yapmışsınız evet. RAM'lerden birisi arızalı olabilir. Hata vermiyor demiştiniz Memtest86 o yüzden yazılım üzerinden devam edelim. İnceleme yaptığımda ne zaman RAM hatası alsanız xhunter1.sys yani XIGNCODE3 yazılımının driverı hatalı yüklenmiş. O yüzden özellikle sebebi bu olabilir. Bu arada 44 dump raporunuzun nerdeyse 30unu inceledim. Tahminimce anti cheat yazılımıyla bir çakışma ya da başka sıkıntıdan dolayı alıyorsunuz. Alttaki işlemleri sırayla uygulayın. Devam ederse bakalım tekrar.

Kod:
x3
MODULE_NAME: hardware
IMAGE_NAME:  hardware_ram
x2
MODULE_NAME: hardware
IMAGE_NAME:  memory_corruption
CMD'yi yönetici çalıştırıp alttaki 2 komutu girin. Bitmesini bekleyin ve işlem bittiğinde sisteminizi yeniden başlatın.
sfc /scannow
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Alttaki programları geçici olarak artık kalmayacak şekilde kaldırın. (Mavi sebebini anlayınca geri yüklersiniz. )

SAMSUNG Android Modem Device Driver
XIGNCODE3
AIDA64
FACEIT
MSI Afterburner
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

Linkinden chipset ve LAN driverınızı tekrar kurun.

Nvidia driverınızı aşağıdaki gibi güncelleyin.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- Nvidia sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü game ready olanı indirin. Nvidia eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

İnternetsiz güvenli moda girmek için :
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa) : Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.

Bunlar sorununuzu çözmezse bir disk testi yapın ve sonuç paylaşın.
Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune
Diskinizi seçin. Health ve Error Scan kısımları.

Crystal Disk Info
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar smart verisi vermiyorsa;
Nvme diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak google da firmware olarak aratın. Örnek WD Nvme disk firmware gibi. Kendi sitesinden firmware 'ini indirip smart verisi atın.

Son olarak bulabilirseniz Memtest86 sonucunu paylaşın. Eğer yoksa tekrar uygulayıp sonucunu paylaşın.
Müsait zamanda Memtest86 yapıp resimle sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Geri
Yukarı