Corsair RM750 neden alınmamalı?

Kopyala yapıştır yapmadan edindiğim bilgilerle buraya kısa kısa yazacağım, umarım bir yanlış yapmam.

Not: 2019 modeli.

Kapasitörler:

Evet, RM750'nin en büyük sorunu sanırım kapasitörleri:

Ana kapasitörler​

Filtreleme kapasitörleri​
Su'scon marka (4.seviye, kalitesiz)​
2.seviye kapasitörler (elite markasıydı sanırım, emin değilim)​

12V kanalından gücünün tamamını (750W) verebiliyor.

Topoloji: DC to DC ve LLC dönüştürücü, en iyisi.

Voltaj regülasyonu: Okurken yamuldum ama %100 yük altında 12V kanalı iyi iş çıkarmış, 5V kanalında yine iyi iş çıkarmış,3.3v kanalında biraz düşmüş ama büyük bir problem yok.

Ani akım: 74A gibi bir değer almış, ROG STRIX modeli 96A gibi berbat bir sonuç almıştı, sanırım büyük bir problem yok.

Hold-up time: 16.7 ms (ATX standartları 17.0 ms) ATX standartlarının bir tık altında ama problem değil.

Verimlilik: %93.

Ses şiddeti: %100 yük altında 36 dba, ne çok sesli ne çok sessiz, iyi.

Çapraz yük: Anlamadım, ama @kandes2 hocam iyi demişti.

6 Adet koruması var:
  • Aşırı gerilim koruması,
  • Düşük gerilim koruması.
  • Aşırı güç koruması.
  • Aşırı sıcaklık koruması.
  • Aşırı akım koruması.
  • Kısa devre koruması.
Dalgalanma (ne kadar düşükse o kadar iyi):

12V kanalında 16.5 MV dalgalanma olmuş, 3.3v kanalında 14 mv, 5V kanalında 14 mv gibi.

Ürünün güncel fiyatı (23 Aralık 2020): 1188 TL.

Bu fiyatta çok daha iyi alternatifler var:

XPG Core Reactor 750W.
Thermtaltake Toughpower GF1.

Sonuç: Aslında testler sonucunda aldığı değerler o kadar da kötü değil, ama fiyatını ve aynı fiyattaki alternatiflere baktığımızda rakiplerinde 1.seviye japon kapasitörler kullanılırken RM750 PSU içerisinde 4. ve 2.seviye kapasitörler kullanılmış, en büyük vurgunu da buradan yemiş.

Alırsanız pişman eder mi? Hayır, ama aynı fiyatta daha iyileri var.

Çok bilgili bir kişilik olmadığım için teknik anlamda fazla yorum yapamayacağım.

@Adem Yıldız_ bu sefer samimi bir şekilde yapmaya çalıştım :D.

Kaynaklar:

Bu şekilde yap canımı ye :D.
Eline sağlık.

Çapraz yük: Anlamadım, ama @Usman Aganın Bıyığı hocam iyi demişti.

Çapraz yük kısaca çapraz yüktür.

Genellikle grup düzenlemede görürüz bu örneği, şimdi orada %100 yük testi yapılıyor, veya %80 yük testi ama tüm kanallara aynı yük veriliyor.

Normal kullanımda 5V, 3.3V, 12V kadar kullanılmaz. Çapraz yükte 2 durum var, mantıkları şöyle:

1. durum: 12V'a çok az yük ver(0.100A, 5-10W anca), 5V ve 3.3V'ı çekebileceği en yüksek değere getir.

2. durum: 12V'dan çekebileceği en yüksek değeri çek, 3.3V ve 5V'a çok az güç ver.

Grup düzenlemeli PSU'lar burada batarlar.

Mesela bu VS 2017 gri etiket(grup düzenlemeli):

1608746580425.png

1. durumda 12V kanalı, 12.685V gibi zararlı olabilecek bir değere çıkarken 5V kanalı PC'yi kapatmaya yeterli olan değerinde bayağı bayağı altında.

2. durumda ise tam tersi, 12V bayağı düşmüş, 5V gereksiz artmış.

Bu yüzden grup düzenlemesi önermem. Daha önce 12V kanalı 13.5V gören grup düzenlemeli PSU bile gördüm.
@kandes2 diğer değerlerde bir problem var mı hocam?

Bir sıkıntı göremedim.

İlginç bir değerlendirme olmuş. Ancak RM750x ile arasaındaki fiyat farkına bakınca, ben RM750x alırdım doğrusu.

RM750X'i 4 senedir kullanıyorum. Mart gibi, elektrik hattında kendi yaptığım yanlışlıktan dolayı bozuldu. Corsair ile temasa geçmemden sonra bir hafta içinde 2019 (Yenilenmiş) versiyonu ile değişimi yapıldı.

PSU'da bir noktada korumalar önem kazanıyor. Zira elektrik hattında, benim yaptığım gibi oluşabilecek ciddi bir sorun, RM750X gibi yüksek güç üreten PSU'lar için çok telikeli olabiliyor. Bu noktada PSU'nun, yaşadığı sorunu iç bileşenlere aktarıp aktarmadığı önemli. Gördüğüm akdarıyla RM serisi burada iyi iş çıkartıyor.

Zaten RM diye bir PSU yoktu normalde, RMx serisi vardı ki Seasonic'e rakip olarak çıkartmışlardı bu seriyi. RM'i biraz daha uygun yapmaya çalışmışlar ama yapmasalar da olurmuş bence.

Son düzenleme:
750-1000₺ arası bir model önerir misiniz 700-750W.

700W civarı şart değilse:

Yeni konular

Geri
Yukarı