Corsair RM750X 80+ Gold PSU voltaj değerleri normal mi?

senturk19

Hectopat
Merhaba, 1-2 gün önce ısınma nedeniyle ekran kartımı temizlettim, macun falan değişti ancak sıcaklık değerleri pek değişmedi. Aklıma PSU kaynaklı olabilir mi diye geldi çünkü anakart ve işlemci yeni değişti ve işlemcinin boşta biraz sıcak çalışması dışında işlemci ile sorunum yok maximum yükte 75 dereceyi geçmedi testte (PBO açık). PSU değerleri nasıl olmalı pek bilmiyorum, ama BIOS ekranında 5V değeri ve 12v değeri şu şekilde, 5V değeri 5.000v ile 5.100v gibi bir aralıkta değişiyor ve 12v değeri ise 12.400v ile 12.900v arasında değişiyor. OCCT ile baktığımda ise sonuç resimlerdeki gibi.

PSU: Corsair RM750X 80+ Gold 4 senelik.

Konu hakkında hiç bilgisi yok mu acaba? Bulunduğum şehir de maalesef düzgün güvenilir bir teknik servis yok gidip sorabileceğim.

Dosya Ekleri

• bosta.jpg
    bosta.jpg
    223,7 KB · Görüntüleme: 60
  • testte.jpg
    testte.jpg
    220,8 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Kronik olarak bu tablodaki aralık dışında bir değer görüyorsan garanti belgesinde yazan CORSAİR teknik servisine gönder.
Garantisi devam ediyorsa kendi servisi hariç başka bilgisayarcı/tamircilere işlem yaptırma.
Sadece boştayken değil stress testi yaparken de Hwinfo64 programıyla bir kontrol et.
1681172994426.png

1681172888667.png

Kronik olarak bu tablodaki aralık dışında bir değer görüyorsan garanti belgesinde yazan CORSAİR teknik servisine gönder.
Garantisi devam ediyorsa kendi servisi hariç başka bilgisayarcı/tamircilere işlem yaptırma.
Sadece boştayken değil stress testi yaparken de Hwinfo64 programıyla bir kontrol et.
Eki Görüntüle 1735675

Eki Görüntüle 1735672
değerler bende çıkmıyor hwinfo ile de baktım 12v ve 5v değerleri gözükmüyor 3.3v ise düşük 2.0 v olarak gözüküyor. 12v ve 5v değerlerini o sebeple bios ekranından bakarak yazdım, o değerler normal gibi ama sabit olarak durmuyor bellil arlıkta değiştiğini gördüm o kafamı karıştırdı, bilmediğim içinde yorum yapamıyorum.

Değerler bende çıkmıyor HWiNFO ile de baktım 12v ve 5V değerleri gözükmüyor 3.3v ise düşük 2.0 v olarak gözüküyor. 12v ve 5V değerlerini o sebeple BIOS ekranından bakarak yazdım, o değerler normal gibi ama sabit olarak durmuyor bellil arlıkta değiştiğini gördüm o kafamı karıştırdı, bilmediğim içinde yorum yapamıyorum.

Ekran görüntüsü atar mısın HWiNFO voltaj değerlerinin olması gerektiği anakart bölümünün?
Tabloyu incele. 3.3V eğer 2.0V ise tabloya uymuyor. Ayrıca +12V da BIOS'da 12.9V görünüyor yazmadın mı ilk mesajda? O da tabloya göre olması gerekenden daha yüksek. Kısacası PSU'nu garantiye gönder.

Ekran görüntüsü atar mısın HWiNFO voltaj değerlerinin olması gerektiği anakart bölümünün?
Tabloyu incele. 3.3V eğer 2.0V ise tabloya uymuyor. Ayrıca +12V da BIOS'da 12.9V görünüyor yazmadın mı ilk mesajda? O da tabloya göre olması gerekenden daha yüksek. Kısacası PSU'nu garantiye gönder.
tekrar kontrol ettim, onu yanlış yazmışım 12.040v ile 12.090v arasında gidiyor.

HWiNFO ise şu şekilde.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    220,7 KB · Görüntüleme: 46
5v ve 12v neden görünmüyor emin değilim. HWiNFO Gigabyte anakartdaki sensörleri tanıyamıyor olabilir. Eğer BIOS'ta +12V 12.9 değilse tek sorunlu görünen 3.3V değeri ama diğer değerler tam olarak görünmediği için onu da yanlış algılıyor olabilir. Yani hiçbir sorun olmayabilir. Bu durumda ürünün fiziksel olarak incelenmesi gerekiyor gibi. Zamanın varsa teknik servise gönderebilirsin. Göndermeden önce de arayıp kendilerine bu durumu anlatıp destek alabilirsin. Senin yapabileceğin pek bir şey yok. Voltaj değeri olması gerekenden düşük olduğu için doğrudan bir risk teşkil etmiyor. En kötü ihtimalle bu 3.3V yolu kullanan kısımlarda çalışmama gibi sorunlar olabilir.

5v ve 12v neden görünmüyor emin değilim. HWiNFO Gigabyte anakartdaki sensörleri tanıyamıyor olabilir. Eğer BIOS'ta +12V 12.9 değilse tek sorunlu görünen 3.3V değeri ama diğer değerler tam olarak görünmediği için onu da yanlış algılıyor olabilir. Yani hiçbir sorun olmayabilir. Bu durumda ürünün fiziksel olarak incelenmesi gerekiyor gibi. Zamanın varsa teknik servise gönderebilirsin. Göndermeden önce de arayıp kendilerine bu durumu anlatıp destek alabilirsin. Senin yapabileceğin pek bir şey yok. Voltaj değeri olması gerekenden düşük olduğu için doğrudan bir risk teşkil etmiyor. En kötü ihtimalle bu 3.3V yolu kullanan kısımlarda çalışmama gibi sorunlar olabilir.
bilmiyorum, ancak sorun corsair' in net destek alabileceğim bir teknik merkezi var mı ki TR de, aldığım yer 3 yıl garanti sunuyordu global olarak corsair 8 yıl garanti belirlemiş ürüne, fiziksel olarak bir sıkıntı yok gibi görünüşte, sessiz ve çok serin çalışıyor yük altında bile dokunduğumda , ılık bildiğin dıştan ısısı.

Bilmiyorum, ancak sorun Corsair'in net destek alabileceğim bir teknik merkezi var mı ki TR de, aldığım yer 3 yıl garanti sunuyordu global olarak Corsair 8 yıl garanti belirlemiş ürüne, fiziksel olarak bir sıkıntı yok gibi görünüşte, sessiz ve çok serin çalışıyor yük altında bile dokunduğumda, ılık bildiğin dıştan ısısı.

İlk mesajımda belirttim. Ürünün garanti belgesinde hangi firma yazıyorsa orayla bir görüşün. Maalesef globalde 5-10 yıl olan garantiler ne hikmetse TR'ye gelince 2-3 yıla düşüyor. Yardımcı olmazlarsa Corsair globale yazın. Kullanımda bir sorun yaşamıyorsanız da yazmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı