Corsair RM750X sistemi beslemiyor olabilir mi?

Ata5

Centipat
Daha fazla  
Selam. Birkaç ay önce RM750X ile bir sistem topladım. 1-2 ay kadar hiçbir sorun yoktu. Sonrasında yaklaşık 3-4 ay bazı sebeplerden PC'ye hiç dokunmadım ve odada sabit ve izole bir şekilde bekledi. 2 gün önce PC'yi açtım ve Valorant oynarken yaklaşık 1 saat sonra PC kapandı. Birkaç kere RAM'leri, kabloları vs çıkarıp taktım ve 15-20 dk sonra kendiliğinden tekrar açıldı. 15 dakika sonra tekrardan kapandı ve açılmadı. Dün tekrardan açıldı ve gene 20-25 dk sonra kapandı. Son 24 saattir farklı zamanlarda denesem de hiç açılmıyor. Anladığım anakarta elektrik gitmiyor muhtemelen çünkü RAM'lerin ışıkları yanmıyor. GPU'nun elektrik aldığını gösteren ışıllar yanıyor. Güç ünitesinin arkasındaki 0-1 şeklindeki açma kapama tuşunu kapatıp 15sn kadar bekleyip açtığımda, ve ardından kasanın çalıştırma düğmesine bastığımda güç ünitesinden tık diye bir ses geliyor ama açılmıyor. Sonrasında kasanın tuşuna basmama rağmen o tık sesi bile gelmiyor ta ki güç ünitesinin 0-1 tuşunu tekrarsan kapatıp 15sn bekleyip tekrardan deneyene kadar, o zaman o tık sesi gene geliyor. Anladığım kadarıyla bu bir güç ünitesi sorunu. Tüm kablolar yeni ve hepsini çıkarıp düzgünce takmayı denedim. Güç ünitesini aldığımdan beri en fazla 70-80 saat kullanmışımdır böyle bir sorun olması normal mi? (ayrıca bana en garip gelen durum şu: Eğer kısa devre veya güç ünitesinin bozulması/yanması gibi bir durum varsa, PC kapandıktan sonra bir daha çalışmamalıydı ama bir süre bekledikten sonra dediğim gibi 2-3 kere daha, aşa-yukarı 20'şer dakika çalıştı. Ayrıca sistemim B550ANAKrt, Ryzen 5800x3D, ve G.Skill Trident Z 3600 16x2 RAM'lerden oluşmakta ve hepsini 1 seneden kısa bir süre önce aldım ve çok az kullandım) sonuç olarak ben kendimce sorunun %100 güç ünitesinde olduğunu düşünüyorum ama arada bir farklı sürelerde çalışıp çalışmaması, tık diye ses gelip açılmaması ve daha yepyeni olması çok ilginç. Bir de fotoğraf bırakıyorum anormal bir şey var mı acaba güç ünitesinde. Çok uzun yazdım okuyan olursa çok teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 6FBA5017-7D4E-4DDA-B7F2-12F5000EC3C0.jpeg
    6FBA5017-7D4E-4DDA-B7F2-12F5000EC3C0.jpeg
    229,7 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleyen: Moderatör:
O kadar şey yazıp ekran kartı modelinizi yazmamışsınız. Fotoğraftan bu şekilde zor anlaşılır. Hem net değil, hem de farklı açılardan pek çok görüntü gerekecek.

RM750x'in 2018 sürümü bu. DC-DC kartının konumundan anlaşılıyor. 2021 sürümünde tam tersi yöne bakıyor çünkü. Bir problem varsa bile bu şekilde görmek epey zor ki fiziksel bir hasar olmak zorunda da değil.

@Andar Han etiketleyeyim bir de, böyle konular kendisinin de ilgisini çeker. Belki bir şeyler bulabiliriz.

@Oreki'nin ifade ettiği gibi eğer sorun tahmin ettiğiniz gibi güç kaynağındaysa resimden anlamak gayet zor olur. Ama ekran kartının ışığının yanması lakin anakartta herhangi bir hareket olmaması sebebiyle, anakart ile ilgili bir problem olabileceğini de düşündürdü.

Tek başına güç kaynağını, aşağıdaki videoda belirttiği şekilde çalıştırabiliyor musunuz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam ekran kartım asus rog 1080ti biraz eski bir kart ama çok iyi baktım ve kusursuz çalışıyor orada bir sorun olduğunu düşünmyorum. Ayrıca videodaki kısa devre olayını evde kendim yapabileceğimi sanmıyorum ve riskli geldi o yüzden yarın sabahtan bir elektrikçiye gidip orada deneyeceğim. Sonrasında çalışıp çalışmadığına dair yazacam buraya. İlginiz için sağolun.

Hocam ekran kartım asus rog 1080ti biraz eski bir kart ama çok iyi baktım ve kusursuz çalışıyor orada bir sorun olduğunu düşünmyorum. Ayrıca videodaki kısa devre olayını evde kendim yapabileceğimi sanmıyorum ve riskli geldi o yüzden yarın sabahtan bir elektrikçiye gidip orada deneyeceğim. Sonrasında çalışıp çalışmadığına dair yazacam buraya. İlginiz için sağolun.
Bugün tanıdık bi bilgisayarcı bulup ona bıraktım pcyi. Merak eden olursa diye sorun çözülüp geri aldığımda tekrar buraya yazarım. Cevaplar için teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı