Çözüldü Corsair Vengeance 2x16 GB RAM D.O.C.P açıkken Memtest86 fail verdi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Faruk53

Picopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Venegance RGB RT 32GB (2X16)
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro M2 SSD
Ekran kartı
Gigabayte Rtx 3070Tİ Gaming OC
Anakart
Asus Prime B450M-K II
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600
RAM'leri yeni aldım ve alalı 1 hafta oldu. Problem ise oyunlara girdiğim zaman bir süre sonra crash yiyorum, diğer oyunlarda hata alıp oyundan atıyor. Onun dışında herhangi bir sorun yok veya mavi ekran hatası almıyorum.

RAM'lerim Corsair Vengeance RGB RT 32 GB (2x16 GB) DDR4 3600MHz CL16. Memtest86 da teste soktum. D.O.C.p açıkken 4.dk da 4000 yakın error vererek test fail oldu. Sonra D.O.C.p kapatıp tekrardan teste soktum. Şu anda 1 buçuk saattir testte ve herhangi bir error vermedi.

RAM'lerde arıza mı var yoksa başka bir şey mi yapmak gerekir? Ona göre garantiye göndereceğim.

Çözüm
Anladım hocam. Ram'leri sizin tavsiye ettiğiniz gibi Corsair Venegance RGB RT modelini aldım. OCCT baktığımda çip üreticisi Micron olarak yazıyor. Thaiphoon Burner dan da tam detaylı olarak çiplere bakıcam ne gelmiş diye. Gayet memnun kaldım şuanda tavsiyeniz içinde tekrar teşekkür ederim.
Son olarakda en son D.O.C.P açık vaziyette DRAM voltajı 1.40V ve dediğiniz ayarlarda testte problem çıkmadı. Bu şekilde sorun çıkarmazsa devam ediceğim inşaAllah. Yardımlarınız için sağolun tekrardan. @William Butcher

Hocam konuyu kapatacam ama bir sorum daha var size zahmet olmazsa alttaki fotoğrafta ram çipi olarak Micron ama DİE DENSİTY bölümünde yazanı anlamadım bir bakabilir misiniz?
Çip olarak ne gelmiş? @William Butcher
Ekran görüntüsü 2023-09-11 193605.png
Tmmdır onu da yapayım

Hocam şu anda 50dk yı tamamladı hatta ilk testi hatasız geçti. Şu anda 2. teste başladı hatasız devam ediyor. Sağ olun hocam teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz ben RAM'lerde sıkıntı var diye direk garantiye göndermeyi düşünüyordum şu anlık gerek kalmadı 7 saat kadar sürüyormuş bitince sonucu paylaşırım sizi etiketleyerek @William Butcher

Bir de bir sorum daha var dram voltajı kırmızıya döndü herhangi bir sorun yaşamam dimi yanma arıza vs gibi @William Butcher

Hayır olmaz. 3600 MHz CL16 yapabilen belleklerin hepsi günlük en az 1.45V'a kadar problemsiz kaldırıyordu.

Rica ederim.

Hocam sonucu sizinle paylaşmak istedim 4 buçuk saat sürdü ve hiçbir hata almadan testi geçti. Dosya eklerini de aşağıya koyuyorum. Çok teşekkür ederim sağolun hocam @William Butcher

Forumlarda ve internette bu konu ile alakalı durumlarda hiç kimse sizin gibi yaklaşmamış. Hata çıkıyorsa iade edin değiştirin RAM'leriniz ölmüş demişler. Siz ise soruna daha farklı bakış açısı ile yaklaştınız böyle bir durumla hiç karşılaşmış mıydınız. @William Butcher

Dosya Ekleri

• IMG_20230911_022815.jpg
    IMG_20230911_022815.jpg
    164,7 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230911_022834.jpg
    IMG_20230911_022834.jpg
    122,6 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20230911_022849.jpg
    IMG_20230911_022849.jpg
    85,7 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Hocam sonucu sizinle paylaşmak istedim 4 buçuk saat sürdü ve hiçbir hata almadan testi geçti. Dosya eklerini de aşağıya koyuyorum. Çok teşekkür ederim sağolun hocam @William Butcher

Forumlarda ve internette bu konu ile alakalı durumlarda hiç kimse sizin gibi yaklaşmamış. Hata çıkıyorsa iade edin değiştirin RAM'leriniz ölmüş demişler. Siz ise soruna daha farklı bakış açısı ile yaklaştınız böyle bir durumla hiç karşılaşmış mıydınız. @William Butcher

Çok fazla kez karşılaştım. :) Çoğu zaman sorun kaynağı bellekler olmuyor. Anakart bazen ayarlanandan az voltaj verebiliyor, yanlış veri yolu ayarları verebiliyor; işlemcinin bellek kontrolcüsü veya IF'si verilen ayarları kaldıramayabiliyor; bellekler verilen ayarları kaldıramayabilir gibi bir sürü neden var.

Anladım hocam. Ram'leri sizin tavsiye ettiğiniz gibi Corsair Venegance RGB RT modelini aldım. OCCT baktığımda çip üreticisi Micron olarak yazıyor. Thaiphoon Burner dan da tam detaylı olarak çiplere bakıcam ne gelmiş diye. Gayet memnun kaldım şuanda tavsiyeniz içinde tekrar teşekkür ederim.
Son olarakda en son D.O.C.P açık vaziyette DRAM voltajı 1.40V ve dediğiniz ayarlarda testte problem çıkmadı. Bu şekilde sorun çıkarmazsa devam ediceğim inşaAllah. Yardımlarınız için sağolun tekrardan. @William Butcher

Hocam konuyu kapatacam ama bir sorum daha var size zahmet olmazsa alttaki fotoğrafta ram çipi olarak Micron ama DİE DENSİTY bölümünde yazanı anlamadım bir bakabilir misiniz?
Çip olarak ne gelmiş? @William Butcher
Ekran görüntüsü 2023-09-11 193605.png

Son düzenleme:
Çözüm
2 GB Rev. B olmalı. Düşük ihtimalle Rev. E de olabilir. Ama CL16 olduğuna göre Rev. E D9ZFW gibi kalitesiz bir varyasyon değildir.
Anladım hocam tmmdır. Sonuçta Micron çipler iyi çipler olduğu için sıkıntı yok hangisinin olduğu. Sağolun bilgi verdiğiniz hocam teşekkür ederim @William Butcher

Geri
Yukarı