Corsair Vengeance 8 GB 3200 MHz RAM'i takınca sistem açılmıyor

Emre Kutlu

Hectopat
RAM
Corsair Vengeance 8 GB 3000 MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Toshiba 480 GB
Ekran kartı
MSI ARMOR RX 580 8 GB
Anakart
MSI B450M Pro
İşlemci
Ryzen 5 1600
Geçenlerde Sinerji'den 2 adet (Dual değil) Corsair Vengeance 8 GB 3200MHz RAM aldım. Geldiği gün taktım (bilgisayarımda halihazırda Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz RAM vardı) çalıştırdım sorunsuz şekilde açıldı. Sonrasında RAM hızını 3000MHz'e çekmek için bilgisayarı yeniden başlata bastım bilgisayar kapandı açıldığında monitöre görüntü vermedi sinyal yok yazısı vardı sadece ancak tüm ekipmanların aydınlatmaları yanıyordu. Daha önceden sadece tek RAM'im varken başıma bu olay gelmişti ve RAM'i farklı slota taktığımda tekrar düzgünce çalışmaya devam etmişti. Yaklaşık 1-1.5 saat farklı yerlere takarak 3 RAM aynı anda takılıyken tekrar açmayı başardım fakat bu sefer daha önce hiç God of War oynarken oyunun ortasında atmamıştı böyle bir sorun çıktı ve ara sıra mavi ekran veriyordu. Durum böyle olunca hem Windows'un kendi bellek testini ve Memtest86 ile test yaptım ikisinde de sorun buldu sonrasında yeni RAM'leri çıkartıp Sinerji'ye sorunu anlatarak geri gönderdim. RAM'ler servisteyken kendi RAM'im tek takılıyken bu testleri yaptığımda bir sorun algılamadı ve Sinerji'de de Memtest'te herhangi bir sorun olmadığı söylenerek RAM'ler geri bana ulaştı. Sizce RAM'lerde mi sorun var, anakartımda mı bir sorun var veyahut başka bir parçada?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir olay var hocam, 3000MHz frekansta sıkıntı olması başka frekanslarda sıkıntı olacağı anlamına gelmez. Farklı frekansları deneyip stabil olanı kullanabilirsiniz, aksi durumda dediğiniz gibi düşük MHz'de kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı