Corsair Vengeance LPX 3200MHz RAM arızalı

Anakart
Asus prime b450M-K
İşlemci
Ryzen 5 2600
Aldığım RAM: Corsair Vengeance LPX 3200 MHz CL 16.
Güç kaynağı: Sharkoon SHP 650V2.

Arkadaşlar ne yapayım bilmiyorum sarı siteden RAM aldım Param Güvende ile satıcının pazarlığa hemen okey demesi ve kargo gelir gelmez onaylamamı rica etmesi beni bayağı kıllandırdı. Sonrasında RAM'i 2.slota taktım(1.slotta Kingston Fury Beast 3600MHz CL 17 var ama Ryzen 5 2600 kullandığımdan dolayı frekans ve timing değerleri 3200MHz 16-17-17-17-36 şeklinde) ve sistemi başlattım BIOS'a kadar açtı sonrasında ilerletmedim hemen BIOS'a girip olması gereken timing değerlerini yukarıdaki gibi DOCP ile birlikte ayarladım görüntü gelmedi sonra aldığım RAM'i söküp denediğimde açıldı birkaç defa slot değişimi falan yaptım fakat durum aynıydı bende yeni aldığım RAM'i tek başına takmayı denedim yine BIOS'a kadar gittim kendi DOCP profilini seçip(16-18-18-38) yeniden başlattım ve bu sefer BIOS(F2 veya del tuşuna basın) ekranını geçtikten sonra ekranda sadece ASUS logosu kaldı ve öylece hiçbir tepki vermedi satıcıya yazdığımda ise ilk başta bendeyken sağlamdı diyordu şimdi ise bunlarda kronikmiş bende aynısı var sapasağlam çalışıyor falan diyor test ettinizmi falan dediğimde ben taktım görüntü geldi dedi; bende 3200MHz de çalışıyor muydu dedim, 3000 MHz 3200MHz hepsinde çalışıyordu diyor.

DOCP kapalı bir şekilde 2000küsür MHZ değerlerinde dual çalışıyor 2x64 bit şeklinde ama ben bunu 3200mhz de kullanmak için aldım değil mi? Asıl sorun açınca ortaya çıkıyor.
Haklısınız, ancak o RAM'lerde DOCP/XMP açınca sorun yaşayan çok kullanıcı var. Belki satıcının bilgisayarında sorun olmuyordu, sizin sisteminizde sıkıntı oldu. Kaldı ki farklı model RAM kullanmak MHz ve CL değerleri aynı olsa bile sıkıntı oluşturabiliyor. Hatta bazen aynı model RAM'ler bile tam uyumlu çalışmıyor. Şansınız varsa iade edip sizdeki RAM'in aynısından alın.

ZenTimings sadece Corsair takılıyken D.O.C.p açıp frekansı elle 2800 MHz yaptıktan sonra bu programdan ekran görüntüsü atar mısın? Anakartın verdiği ayarlara bir bakalım.

Hocam dediğiniz şekilde DOCP kapalıyken açtım ve bu değerleri verdi şimdi açılmışken DOCP açmadan bir Memtest yapayım dedim hata verdi hemen paykaşıyorum birazdan da DOCP açtıktan sonra zentimingsden fotoğraf atarım.
IMG_20231211_204702.jpg
IMG_20231211_205018.jpg

Güncelleme:
3.Hatayı da Verdi Errors 26 yazıyor
Test7: Addr:42B7E1E4 Expected FFFFFFFD Actual FFFFFFED CPU:4

Yeni konular

Geri
Yukarı