Elektronik Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz 399,28TL

Aradaki farka değmez.
Ben bu RAM'i timing farkından dolayı atmadım, XMP'de sorun çıkartan çipler çıkmadığından attım.

Ben bu RAM'i timing farkından dolayı atmadım, XMP'de sorun çıkartan çipler çıkmadığından attım.

Senelerdir kullanılan, önerilen ve sorun çıkarmayan bir model. Bir kişi sıkıntı yaşadı diye tü kaka mı oluyor ?

1 kişi mi? Forumda arasanız en az 30 tane konu bulursunuz. Son 2 ayda 4-5 tane Corsair LPX XMP açınca görüntü gelmiyor konusu gördüm.

Corsair LPX serisinden 4000Mhz CL18, 3200Mhz CL16 (18-20-20-38) ve yine 3200Mhz CL16 (16-18-18-36) olmak üzere üç farklı kit kullandım. Hiçbirinde XMP sorunu yaşamadım. Hatta en son aldığım kit Samsung E-Die çıktı, denesem OC bile yapabilirim ama ITX kasada kullanıldığı için boot etmezse o daracık kasada CMOS'a kısa devre yapmakla uğraşmak istemedim. Yurt dışında Mini-ITX kasalarda LPX serisi altın standart kabul edilir form faktöründen ötürü. Son aylarda gördüğünüz konular algıda seçicilik olabilir ya da tesadüf olabilir. Bu seriye özgü bir kronik sorun mevcut değil, her markada bu tarz durumlar oluyor.

Hatta en son aldığım kit Samsung E-Die çıktı, denesem OC bile yapabilirim ama ITX kasada kullanıldığı için boot etmezse o daracık kasada CMOS'a kısa devre yapmakla uğraşmak istemedim.
Bu çip için pek hoş şeyler duymadım.
Corsair LPX serisinden 4000Mhz CL18, 3200Mhz CL16 (18-20-20-38) ve yine 3200Mhz CL16 (16-18-18-36) olmak üzere üç farklı kit kullandım. Hiçbirinde XMP sorunu yaşamadım.
Yaşamamış olabilirsiniz, çipler tamamen rastgele geliyor. Size Samsung C-Die gelmişken başkasına 4 GBit Micron M-Die(sorun yaşayanlarda genellikle bu çıkıyor) veya Nanya B-Die gelebilir. Bu yüzden GSkill gibi markalara bakıp risk almamasını söylüyorum zaten.
Bu seriye özgü bir kronik sorun mevcut değil, her markada bu tarz durumlar oluyor.
Çoğu markada birkaç belli çip çıkıyor, bu RAM'deki gibi piyasadaki bütün çiplerden doldurmamışlar.
Corsair LPX serisinden 4000Mhz CL18
Bunda zaten pek sorun yaşamanız mümkün gözükmüyor, piyasadaki çoğu kötü çip bu değere çıkamıyor.

Bu çip için pek hoş şeyler duymadım.

Düzelteyim Samsung B-Die olacaktı, DIMM'ler üzerinde v4.31 yazanlardan. 4000C18 olanlarda ise farklı zamanlarda 2 tane 2x8GB kit aldım ikisi de Micron E-Die idi.

Corsair'de çok farklı çipler olma sebebi kendisinin çip üreticisi olmaması. Crucial gibi arkalarında Micron markası yok. Kingston hakeza kendi çiplerini üreten markalardan. Gskill de Corsair gibi, budget sınıfı belleklerinde her türden çip görürsünüz. Yani Gskill'in ucuz ürününü bile alsak sorun çıkmaz diye bir durum söz konusu değil.

Geri
Yukarı