Çözüldü Corsair Vengeance LPX RAM 3200 MHz yerine 2133 MHz olarak çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WhiperOfNight

Decapat
Arkadaşlar, yakın zamanda bir sistem topladım. ASUS TUF Z490 PLUS Wi-Fi anakart ve i5-10600K işlemcim var. Sıkıntım şu: Benim Corsair Vengeance LPX 3200 MHz RAM'lerim 2133 MHz'de çalışıyor. Bu normal midir? Değilse bunu nasıl düzeltebilirim? XMP profilini enabled yaptığımda BIOS ekranında kaydedip çıkıyorum ama Windows normal şekilde başlamıyor, yeniden beni BIOS'a sürüklüyor.

Çözüm
Bellekler gri renkli slotlarda takılı olsun. XMP açınca 3200 MHz olarak çalışması gerekiyor.
Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Bellekleri gri renkli slotlara takın. Çıkartırken belleklerin sarı renkli uç taraflarına dokunmayın. Sonra tekrar sistemi açın ve BIOS'a girin. İşaretlediğim yere tıklayın. Profil 1 seçin ve ayarlarınızı kaydedip BIOS'tan çıkın.

490.png

Soldaki xpm yazan yeri enable yapıp F10 enter yapıcaksınız.
Yapıp kaydettim bilgisayar reset attı.Şimdi de bu ekranı veriyor.
Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Bellekleri gri renkli slotlara takın. Çıkartırken belleklerin sarı renkli uç taraflarına dokunmayın. Sonra tekrar sistemi açın ve BIOS'a girin. İşaretlediğim yere tıklayın. Profil 1 seçin ve ayarlarınızı kaydedip BIOS'tan çıkın.

Eki Görüntüle 698054

Hocam RAM'leri çıkartmam pek mümkün gözükmüyor maalesef sıvı soğutma montajını da sökmem gerekir ki ben bu işlerden hiç anlamam :/

Dosya Ekleri

• 9B9DD6F2-E1BF-444F-B710-DBC40BBC8C67.jpeg
    9B9DD6F2-E1BF-444F-B710-DBC40BBC8C67.jpeg
    152,7 KB · Görüntüleme: 41

Geri
Yukarı