Corsair Vengeance LPX RAM Hız Aşırtma

ThePersica0

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Ryzen 5 3600 ile 3000MHz RAM'li bir sistem topladım geçenlerde. O zamanlarda da elimdeki işlemcinin 3200MHz tavsiye ettiğini biliyorum. Ama bir 150TL daha ekleyemedim bayağı zorlamıştım kendimi İşlemci için zaten: )Şimdi soruya gelelim. Elimdeki RAM'leri BIOS'tan 3200MHz'e çekip kullanabilir miyim? OC destekliyor mu yani. Ryzen Master'dan Memory Clock'u 1600 yaptım Restart istedi, açıldı sıkıntı yok. Ryzen Master'dan yaptığım için bilgisayarı hep açtığımda aktif etmem mi lazım? Yoksa BIOS ayarlarından yapmamı mı tavsiye edersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS üzerinden frekansı 3200 MHz yapman yeterli. Hatta overclock yapmışken anakartının desteklediği maksimum frekansa kadar yükseltmeyi deneyebilirsin.
Hız aşırtma konusunda fazla bilgim yok. Ancak OC'yi en sağlam dayanak olan BIOS'tan yapmanız daha iyi olacaktır. Birçok kişi Ryzen Master'ın bu işler için daha yetersiz olduğunu söylüyor.

BIOS üzerinden frekansı 3200 MHz yapman yeterli. Hatta overclock yapmışken anakartının desteklediği maksimum frekansa kadar yükseltmeyi deneyebilirsin.

Çözüm
Hız aşırtma konusunda fazla bilgim yok. Ancak OC'yi en sağlam dayanak olan BIOS'tan yapmanız daha iyi olacaktır. Birçok kişi Ryzen Master'ın bu işler için daha yetersiz olduğunu söylüyor.
BIOS'dan deneyecem tamam ama Voltaj değerleri n'olcak? Yardımcı olur musunuz?

Ben hiç voltaj ile uğraşmadım pek o konularda bilgili değilim direk RAM hızını BIOS'tan 3200'e çekip kaydedip çıktım stabil çalışıyor.
Bi ayar vardı ismini hatırlamıyorum. DDR4 3200MHz yaptım. Ama A-XMP açıktı. Kapatmam lazım mı? CPU-Z'den de Memory Clock'a baktım 1600MHz gözüküyor sıkıntı yok (RYZEN MASTER PROFİLİ SEÇİLİ DEĞİL).
Ömrü zaten kısaltmıyor muyum hocam daha fazla kısaltmaya gerek var mı?

BIOS'dan deneyecem tamam ama Voltaj değerleri n'olcak? Yardımcı olur musunuz?
Frekansı ayarladıktan sonra voltajı artırmaya başla. Gereğinden fazla arttığı zaman sayılar kırmızı renge dönecek. Deneme yanılma ile bulabilirsin. Technopat’ın bu konuyla ilgili bir videosu vardı ama şuan bulamadım.
Ömrü zaten kısaltmıyor muyum hocam daha fazla kısaltmaya gerek var mı?
Ömrünü kısaltmaz merak etme. En azından ben öyle biliyorum. Yine de sen normal bir kullanıcısın. O kadar yüksek frekanslara ihtiyacın yok. Bir sorun çıkarsa başına bela alma.
Bu arada merak etme. O 100-200 MHz’in FPS’e fazla bi etkisi olmuyor. Çok kasmamak gerek.
Stabil çalışsın yeter.

Frekansı ayarladıktan sonra voltajı artırmaya başla. Gereğinden fazla arttığı zaman sayılar kırmızı renge dönecek. Deneme yanılma ile bulabilirsin. Technopat’ın bu konuyla ilgili bir videosu vardı ama şuan bulamadım.
Hocam Voltaj'a karışmamın pek mantıklı olduğunu sanmıyorum. A-XMP ayarındaki sürelerle DDR4 3200MHz Otomatik ayarındaki Süreler aynıydı. Voltajı da kendisi ayarlamıştır diye tahmin ediyorum. Sonuç olarak A-XMP kapatıp DDR4 3200MHz Otomatik ayarını seçtim. Herkese Teşekkürler umarım bir hata yaşamam ve Gözle görülür bir Fark yaşarım :)

@ThePersica0 1.5V gibi değerler vermediğin sürece sıkıntı yok. Hatta 1.45V'u geçmemeye çalış. Stabil olup olmamasını Memtest ile test edebilirsin. Ben de aynı RAM'e sahibim. Overclock aralığı çok geniş. Öyle ki 4000 MHz'leri rahatlıkla görebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı