Çözüldü Corsair Vengeance LPX RAM'ler Dual mi Single rank mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

the_bkp

Hectopat
Anakart
ASrock B450 pro4
İşlemci
Ryzen 5 2600
Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CL16 cmK16GX4M2D3000C16.
Bu RAM'lere sahibim. Single/Dual rank olduğunu nasıl anlayacağım?

Çözüm
Ben single rank olup olmadığını sormuştum ama düzenleyen moderatör başlığı değiştirmiş.
CPU-Z'yi açıp SPD sekmesine gel. Orada "Ranks:" sekmesi var. Karşısında Dual yazıyorsa Dual Rank, Single yazıyorsa Single Rank.

1673023289848.png

Daha detaylı görmek istiyorsan Thaiphoon Burner ile de bakabilirsin.

EEPROM > SPD

CPU-Z indirip "Memory" sekmesine bak. "Dual" veya "2x64 Bit" yazıyorsa dual çalışıyor demektir.

Bu arada Single Rank / Dual Rank ile Dual Channel / Single Channel, birbirinden çok farklı şeyler.

Ben single rank olup olmadığını sormuştum ama düzenleyen moderatör başlığı değiştirmiş.
CPU-Z indirip "Memory" sekmesine bak. "Dual" veya "2x64 Bit" yazıyorsa dual çalışıyor demektir.

Bu arada Single Rank / Dual Rank ile Dual Channel / Single Channel, birbirinden çok farklı şeyler.

Çözüm
Evet, çalıştırabilirsin ancak sonradan alacağın kit ile mevcut kitin aynı anda çalışıp çalışmayacağının garantisi yok. Yani çalışabilir de, çalışmayabilir de. 4x8 kit olmadığı sürece bu ihtimal aynı marka, aynı MHz, aynı CL ve aynı voltaj RAM'de bile mümkün. Genelde sorun çıkarmıyorlar tabii, orası ayrı.

Evet, çalıştırabilirsin ancak sonradan alacağın kit ile mevcut kitin aynı anda çalışıp çalışmayacağının garantisi yok. Yani çalışabilir de, çalışmayabilir de. 4x8 kit olmadığı sürece bu ihtimal aynı marka, aynı MHz, aynı CL ve aynı voltaj RAM'de bile mümkün. Genelde sorun çıkarmıyorlar tabii, orası ayrı.
Teşekkürler hocam, umarım çalışırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı