Corsair Vengeance LPX Ryzen uyum sorunu

LexonTR

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi forumlar,

Güncel olarak kullandığım sistem:

Anakart: Gigabyte B450M-H.
RAM: Corsair Vengeance LPX 3000MHz DDR4 2x8 GB / CMK8GX4M1D3000C16
ekran kartı: Sapphire R9 270X.
PSU: Zalman 600W.
İşlemci: Ryzen 5 3600.

Belirttiğim sistemde XMP açtığım zaman bazı oyunlarda ( normal kullanımda ve bazı oyunlarda sorun olmuyor.) sistem kendiliğinden gücü kesiyor (olay 41 kernel Power 63 ). Herhangi bir mavi ekran ile karşılaşmadım. Aşağıda belirttiğim yöntemleri denedim:

1. Stres testi yapıldı (işlemci, RAM)
  2. Memtest ile test ettim 3000MHz değerinde herhangi bir hata bulunmadı.
  3. "DRAM calculator" kullanarak önerilen ayarları denedim işe yaramadı, hatta Boot etmedi önerdiği ayarlar ile.
  4. XMP kapatıp test ettiğimde herhangi bir problem ile karşılaşmadım.
Herhangi bir öneriniz veya çözüm yolunuz varsa lütfen belirtin.

Test ettiğiniz için sıcaklık değerlerinizin normal olduğunu varsayıyorum. Öncelikle 41 kernel sorununu yaşıyanların, bir çok farklı çözüm yoluyla halletikleri olmuştur. Bunlar; yazılımsal olarak(win10 sürümleri), ekran kartını değiştirerek, Psu değiştirerek. Lakin büyük çoğunluk sorunu psu değiştirmekle çözülmüş diyebilirim. Siz genede imkanınız varsa başka psu ile deneyin sonra garanti veya değişim yoluna gidin.

Test ettiğiniz için sıcaklık değerlerinizin normal olduğunu varsayıyorum. Öncelikle 41 kernel sorununu yaşıyanların, bir çok farklı çözüm yoluyla halletikleri olmuştur. Bunlar; yazılımsal olarak(win10 sürümleri), ekran kartını değiştirerek, Psu değiştirerek. Lakin büyük çoğunluk sorunu psu değiştirmekle çözülmüş diyebilirim. Siz genede imkanınız varsa başka psu ile deneyin sonra garanti veya değişim yoluna gidin.
Sadece XMP Açıkken yapma durumu beni PSU dan uzaklaştırdı. Bunun sebebi PSU testini de yaptım ve herhangi bir sorun ortaya çıkmadı. Yük altında kapanma gibi bir durum olmadı. Şu an için RAM voltaj ve "timing" ayarlarmaları ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.
Yardımcı olabilecek yok mu ?

Son düzenleme:
Herkese iyi forumlar,

Güncel olarak kullandığım sistem:

Anakart: Gigabyte B450M-H.
RAM: Corsair Vengeance LPX 3000MHz DDR4 2x8 GB / CMK8GX4M1D3000C16
Ekran kartı: Sapphire R9 270X.
PSU: Zalman 600W.
İşlemci: Ryzen 5 3600.

Belirttiğim sistemde XMP açtığım zaman bazı oyunlarda ( normal kullanımda ve bazı oyunlarda sorun olmuyor.) sistem kendiliğinden gücü kesiyor (olay 41 kernel Power 63 ). Herhangi bir mavi ekran ile karşılaşmadım. Aşağıda belirttiğim yöntemleri denedim:

1. Stres testi yapıldı (işlemci, RAM, PSU)
  2. Memtest ile test ettim 3000MHz değerinde herhangi bir hata bulunmadı.
  3. "DRAM calculator" kullanarak önerilen ayarları denedim işe yaramadı, hatta Boot etmedi önerdiği ayarlar ile.
  4. XMP kapatıp test ettiğimde herhangi bir problem ile karşılaşmadım.
Herhangi bir öneriniz veya çözüm yolunuz varsa lütfen belirtin.

Yeni konular

Geri
Yukarı