Corsair Vengeance Overclock

mehmetberker

Decapat
Merhaba, elimde 2x16 GB 3000MHz Corsair Vengeance LED RAM var. Ben bunlara overclock yapmak istiyorum ama RAM overclocku hakkında pek bilgim yok. Aşağıda RAM ile ilgili bilgiler var acaba ne kadar ve nasıl overclock yapabilirim?

IMG_20200126_224243.jpg
IMG_20200126_224243.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaç MHz'ye çıkabileceğini kimse bilemez. Tonla etmen var. En önemliler PCB tasarımı, RAM çiplerinin kalitesi, çiplerdeki silikonun kalitesi. Yeterince şanslıysan, Samsung B-Die gibi efsanevi bir çip gelirse ve tasarımı yapan mühendis işinin ehliyse 3600'e hatta daha da ötesine kadar yolu var.

Kaç MHz'ye çıkabileceğini kimse bilemez. Tonla etmen var. En önemliler PCB tasarımı, RAM çiplerinin kalitesi, çiplerdeki silikonun kalitesi. Yeterince şanslıysan, Samsung B-Die gibi efsanevi bir çip gelirse ve tasarımı yapan mühendis işinin ehliyse 3600'e hatta daha da ötesine kadar yolu var.
Hocam benim çip nasıl, iyi mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin çip Hynix'in A-Die çipi olarak gözüküyor. İyi mi kötü mü bilgim yok maalesef. En iyisi Samsung B-Die onu biliyorum bir tek 🙂

@Tolga Samet modum offline sanırım. Ben de şimdi yatacaktım. Yarın akşama doğru gelmezse ben yardımcı olmaya çalışırım. İyi geceler.

Voltaj vermeden kademe kademe Mhz arttırın. Her arttırışınızda OCCT den de Memtest testini çalıştırarak stabilitesine bakın. Bazen RAM ler direk cortlayarak görüntü verdirmeyebilir, o zaman da BIOS pilini çıkararak BIOS u sıfırlamanız gerekmekte.

Hynixten çok bişe bekleme ama ram overclocku anakartına da çok bağlı her anakartta aynı değil sinyal kalitesi.Ama timingi aynı bırakıp frekansı artır biraz hafif voltaj vererek 1.4 voltun üstüne çıkmanı tavsiye etmiyorum.Cpu S.A ve IO voltajlarıyla da oynaman gerekicek timingler ve frekans için.Burda işlemcinin bellek kontorcüsüne de voltaj vermen gerekiyor yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı