Corsair Vengeance Pro OC nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan 61340
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 686
3200 ile 4000 MHz arasında fark yok demek biraz abartı olmuş hocam sanırım. Her şey oyun değil.
Her şey oyun değilse geriye tasarım, müzik, rendering, video encoding programları girer.

Bu programlardan maksimum verim almak için zaten en az 64, tercihen 128 GB ram alır bunu da 4000 Mhz veya üzerinde tercih edersin. Onun da bir anlamı yok! Neden?

Arkadaşın elindeki ram belli, b-die samsung çipine de sahip olamadığına göre (yaptığı ayarlar sonrasında oyunda hata verdiğini söylemiş) ramden alacağı maksimum fayda belli. 3600 Mhz’de CL16 gecikmede çalışabilir, ok.

Fakat geçen sene Temmuz ayında yayınlanan bir makaleyi paylaşmak istiyorum.

Adı EuroGamer diye oyunla ilgili olduğunu sanmayın, adamlar 3200 - 4000 Mhz arası ramler ile content creation yani içerik yaratıcı programlarda denemeler yapmış. İngilizceniz varsa sonuna kadar okuyun. Yoksa özet geçeyim, 3200 Mhz ile 4000 Mhz arasında hemen hemen hiçbir fark yok. Kendinizde Google’da farklı makaleleri araştırarak bulabilirsiniz.

Anakart üreticileri günümüzde maksimum 5800 Mhz O.C desteği sunuyoruz diyerek işin cılkını çıkarttılar ama bunu destekleyen işlemciler nerede? AMD 5950X’te bile en optimum 3800 Mhz ile maksimum performans alınıyor. INTEL’in 10900k’sı 2993 Mhz destekliyor max (stock). Çıkabildiğiniz nokta 4000 Mhz oluyor ama CL19 gecikme ile.

Özetle o Mhz hızları gözünüzde büyütülecek kadar büyük farkları ortaya koyacak düzeyde ramler değiller, en azından günlük kullanımda. Onun dışındaki profesyonel kullanımlarda da 10 dakikada yapılacak işi 9 dakika 40 saniyede yapması senin için abartı değilse ki sonuç ortada, araştırarak konuşalım derim.

Aynı RAM'lere sahibiz. Büyük ihtimalle Hynix CJR çipine sahip RAM'ler. Bu çip fena OC olmaz ancak voltajı cok sever. 1.45v ile CL18 timinglerde 3800'ü görebilirsin diye düşünüyorum. Bendeki işlemci AMD olduğu için fabric clock nedeniyle 3533 de takıldım.
Nasıl yapabilirim bunu yani biosda nereye girmem lazım 3800 mhz ve CL18 yapmak için

Geri
Yukarı