Çözüldü Corsair Vengeance RAM ve ASUS anakartta XMP açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lmaiarl

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B550M-K
İşlemci
Ryzen 7 2700
Hepinize merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi Corsair Vengeance 2x8 3600 MHz RAM'larimi, ASUS Prime B550M-K anakartımda Dual channel olarak kullanıyorum. Fakat anakart üzerinden XMP desteğini açamıyorum. RAM'lar şu an 2666 MHz'de çalışıyor. Ve üstüne çıkmıyor. XMP olayını açınca ise PC 3 kere restart atıyor kendi kendine. Sonrasında ise sorun var gibi bir ekrana atıp, BIOS'tan değiştirmemi istiyor. Yardımcı olabilir misiniz? Anakartım 4600 MHz'e kadar destekliyor.

Çözüm
1. ve 3. Slotlara takılı. XMP olarak ayarlayıp, 3000 MHz değiştirerek açıldı. Ama hala 600 MHz kayıp var. Acaba neden oluyor bu?
RAM'leri yanlış slota takmışsın dostum. 2. ve 4. slotlara takıp XMP açmayı dene. Yine olmazsa 3600 yerine 3466 MHz dene.
Maalesef değişen hiçbir şey olmadı. Yine aynı şekilde 3 kere Bios bile açılmadan direkt restart attı sonra da aşağıdaki ekran geldi.
WhatsApp Görsel 2022-11-09 saat 18.01.24.jpg

1. ve 3. Slotlara takılı. XMP olarak ayarlayıp, 3000 MHz değiştirerek açıldı. Ama hala 600 MHz kayıp var. Acaba neden oluyor bu?
RAM'leri yanlış slota takmışsın dostum. 2. ve 4. slotlara takıp XMP açmayı dene. Yine olmazsa 3600 yerine 3466 MHz dene.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı