Corsair Vengeance RGB Pro 3000MHz CL 15 farklı çiplerle overclock yapma

Kaslan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Kullanmış olduğum RAM 2 set halinde 8x2 3000MHz CL15.
Setin bir tanesi Samsung C-die (maalesef) diğer set Hynix C. Bu şekilde olan RAM'lerimi nasıl bir overclock yapabilirim?
Birkaç deneme yaptım ama başarısız oldum.
Sistem 5600X, ASUS ROG B550-E.
Zen timings ile alakalı attığım resimde solda bulunan değer Samsung çipe ait.

@BerkayZ87

Dosya Ekleri

• sonuçlar.png
    sonuçlar.png
    827,4 KB · Görüntüleme: 59
Samsung C-Die :(

• 3733 DRAM
  • 1867 FCLK
  • tCL 18
  • tRCDRD 24
  • tRCDWR 24
  • tRP 24
  • tRAS 44
  • tRC 78
  • DRAM Voltage 1.35V

Deneyip gelir misin? Bu arada BIOS bilgin var değil mi? Çipin çok kötü olduğu için bu gecikmelere rağmen boot etmeme durumuyla karşılaşabilirsin. BIOS sıfırlaman gerekebilir yani.

Bilgim var evet, daha önce yaptığım denemelerde boot etmedi veya, oyunlarda crash yedim.
Intel sistemden geçtiğim için Ryzen için makul ayarlara getirme isteğim var.

Denedikten sonra geliyorum.

Bilgim var evet, daha önce yaptığım denemelerde boot etmedi veya, oyunlarda crash yedim.
Intel sistemden geçtiğim için Ryzen için makul ayarlara getirme isteğim var.

Denedikten sonra geliyorum.
Eğer tutmazsa 3666-1833 dene aynı değerleri.

Her ikisini denedim malesef sistem boot etmedi.
3600 ile dener misin? 4 modül olunca çok düşüyor ya OC performansı. RAM topolojisi çok iyi olması gerekiyor. Çoğu anakart da 2 modüle göre RAM topolojisi ayarladığı için 4 modül takınca sıkıntı oluyor.

3600 ile dener misin? 4 modül olunca çok düşüyor ya OC performansı. RAM topolojisi çok iyi olması gerekiyor. Çoğu anakart da 2 modüle göre RAM topolojisi ayarladığı için 4 modül takınca sıkıntı oluyor.

Sistem 2. denemede boot etti,
3666 1833 1.35 v verdiğin diğer değerleri girdim.
Kalan tüm ayarlar Auto.

Haklısın, Intel sistemden geçiş yaptım, uzun zamandır kullandığım RAM'ler olmasa 16x2 şeklinde alırdım zaten.
Ryzen'a uygun olacak şekilde performansa katkı yapması amacıyla overclock istiyorum gördüğün gibi gecikmeler işler acısı.

Sistem 2. denemede boot etti,
3666 1833 1.35 v verdiğin diğer değerleri girdim.
Kalan tüm ayarlar Auto.
O biraz emanet boot etmiş olabilir sanki. Bugün boot eder yarın etmez. 3600-1800 MHz yap gitsin.

O biraz emanet boot etmiş olabilir sanki. Bugün boot eder yarın etmez. 3600-1800 MHz yap gitsin.

Kafa karışıklığı olmaması için tekrar edeyim,
Sistem ayarları girdiğimde 2 kez kendini açıp kapattı, sonrasında sistem açıldı.
Kendim iki kere manuel olarak denemedim.

Bu bilgiyi ileteyim yanlış anlaşılma olmaması adına, yine de 3600 dersen gireyim değerleri.

Kafa karışıklığı olmaması için tekrar edeyim,
Sistem ayarları girdiğimde 2 kez kendini açıp kapattı, sonrasında sistem açıldı.
Kendim iki kere manuel olarak denemedim.
ZenTimings indirip resim atabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı