Corsari Froce GS SSD ömrünü doldurmuş mu ?

Alijeen

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Selam arkadaşlar. Yaklaşık 1 buçuk yıl önce aldığım Corsair Force GS 128 gb ssd imde çok büyük performans kaybı olmaya başladı. Corsair SSD Tool , Hdd tune ve AS SSD Benchmark görsellerini ekledim. Bir de Hdd tune de yazma testi yapamadım hata verdi. O görseli de ekledim. Bu arada yaklaşık 1 hafta önce farklı bir hdd den ssd ye secure wipe yaptım ama işe yaradı mı yaramadı mı anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Windows 8.1 pro UEFI - Gigabyte 970a-ud3 anakart kullanıyorum boot süresi 25-30 saniyeyi buluyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı1.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

HATA.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Secure Erase yaptın mı hiç? SSD öyle hemen ömür doldurmaz. Secure erase yap sonra bir daha performans testi yap bakalım.

Secure Wipe' dan kastım oydu zaten yaptım ama total host write ve read değerleri hiç değişmedi değişmesi gerekiyor mu onuda bilmiyorum ama sonuç bu yani. 2-3 ay kadar önce çok kısa sürede boot yapıyordu daha sonra uefi kurulum falan duydum Recep abi'den uğraşa uğraşa bozdum sanırım komut sisteminden diskpart kullanarak clean ve convert gpt komutlarını göndermek zorunda kaldım uefi için. Bu yüzden mi zarar gördü acaba anlayamadım gitti.

2010 yılında SATA 2.0 (sanırım) Corsair 120 GB SSD almıştım, geçen ay yeni laptop alırken yanında 250 GB Samsung 840 Evo aldığım için onu kardeşimin laptop'ına taktım hala sorunsuz çalışıyor. Önceki serilerden olan SSD bile hala sorunsuz çalışıyorsa seninkinin de ömrünü bitirdiğini sanmıyorum.

Yılda 1000 - 2000 GB gibi bir dosya gidiş - gelişi yapmadıysanız ömrünün bitmesi çok zor.

Secure erase yaptığımı belirttim zaten yılda 1000 2000 gb değil toplam 1.5 yılda 8.5 tb yazma yapmışım görselleri inceleyebilirsiniz. SSD imdeki performans kaybı bir anda ortaya çıktı uefi windows 8 de bile çok uzun sürmeye başladı boot yapmak. Anakartımla ilgili olabilir mi diye düşünmeye başladım en iyisi bu ssd mi laptopuma takıp samsung evo 840 alıp yoluma devam etmek galiba hepinize teşekkürler.

Arkadaşlar Driver Booster 2 diye bi program yükledim yazan mühendisin ellerine sağlık 50 kere manuel güncellediğim amd sata controller'ı bide buradan güncelleyeyim dedim şuan 7-8 saniye arası açılıyor windows 7 ilk günkünden bile daha hızlı oldu çok mutluyum şuan yaşasın Corsair ! :LOL:

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı