CPB açıkken ani ısı dalgalanması

Callactus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba sistemimde; R7 3700X işlemcim MSI X570 GAMING Plus anakartım bulunmakta Core performance Boost açıkken oyuna girdiğimde ısı dalgalanmaları tavan yapıyor. Geçenlerde Overwatch oynuyordum ilk başlarda sıcaklık 75 77 derecelere fırlıyordu. Biraz daha oynadıktan sonra Alt Tab yapıp Dragon Center'dan baktığımda 88 dereceyi gördüm. Bilgisayarım maksimum 1 aylık. Daha Core performance Boost kapalıyken (Overwatch denemedim CPB kapalıyken) BF1 de 55-65 derece arası sabit değer alıyorum. Şimdi sorularım şunlar;

1-Bu dereceleri görmesi normal mi?
2-CPB kapalıyken 3600MHz de çalışıyor bunu oyunlara özel nasıl dengeleyebilirim? Örneğin: BF1 girince otomatikmen 4200MHz'ye çıkması çıkınca ise boştaki haline dönmesi.
3-Veya CPB açıkken bu sıcaklık değerleri nasıl engellenir?

Sıvı soğutucum: MSI CoreLiquid 240r.
Voltaj frekans değerlerini ayarlamakta sıkıntı çekiyorum o konularda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir de sabit olarak yapacağımız bu değerler bilgisayarı yorar mı? Yani sallıyorum 4200 MHz'de 1V'de kalması uzun bir süre boyunca yorar mı bilgisayarı?
Aksine daha rahatlatır işlemciyi. CPB açıkken işlemcinin voltajı 1,4V'ye kadar fırlıyor. Güzel bir silikona sahip işlemciye sahipsen 4,2 GHz'de 1,1V falan tutarsa sıcaklıkların azalacağından dolayı işlemcin daha bile rahatlar.

Ancak OC sonucunda sisteme zarar gelirse garanti dışı kalır, bunun bilincinde olarak girişeceksen giriş.

Her işlemcide aynı GHz ve V tutmayabilir, bunu deneyerek senin bulmak gerek. Sallıyorum 4,2 GHz ve 1,1V tutar başkasında ama sende 1,1 tutmaz 1,2 tutar gibi. 2-3 video izleyerek bilgi alabilirsin bu olay hakkında.

Bu değerleri ayarlarken Ryzen Master uygulamasından yapsam bir sıkıntı çıkar mı? Basic View'de manuel mod içerisinde değiştirebiliyorum.
Bir de bu tutup tutmama olayını anlayamadım neye göre karar veriyoruz buna? (konu hakkında hiçbir fikrim yok yeni yeni öğreniyorum)

Bu değerleri ayarlarken Ryzen Master uygulamasından yapsam bir sıkıntı çıkar mı? Basic View'de manuel mod içerisinde değiştirebiliyorum.
Bir de bu tutup tutmama olayını anlayamadım neye göre karar veriyoruz buna? (Konu hakkında hiçbir fikrim yok yeni yeni öğreniyorum.)
Pek bilgin yoksa deneme. Ek olarak bu işlemi BIOS'tan yap, Ryzen Master'dan değil. Tutup tutmama olayı şöyle oluyor, diyelim 4,2 GHz 1V verdin. Voltaj az gelirse sistem reset atar veya siyah ekran verir gibi.

Bilgin yoksa biraz video karıştır veya ayrı bir konu açıp yardım alabilirsin. Bilmeden etmeden sisteme zarar vermeni istemem.

Pek bilgin yoksa deneme. Ek olarak bu işlemi BIOS'tan yap, Ryzen Master'dan değil. Tutup tutmama olayı şöyle oluyor, diyelim 4,2 GHz 1V verdin. Voltaj az gelirse sistem reset atar veya siyah ekran verir gibi.

Bilgin yoksa biraz video karıştır veya ayrı bir konu açıp yardım alabilirsin. Bilmeden etmeden sisteme zarar vermeni istemem.

Tamamdır çok teşekkür ederim bunu biraz daha araştırıp öyle deneyeceğim. Şu an sistemi böyle kullanmamın bir sıkıntısı olur mu peki bu ısı dalgalanmalarıyla?

Tamamdır çok teşekkür ederim bunu biraz daha araştırıp öyle deneyeceğim. Şu an sistemi böyle kullanmamın bir sıkıntısı olur mu peki bu ısı dalgalanmalarıyla?
Bence kullanma. 88 dereceye kadar çıkıyorsa fazla bir sıcaklık. CPB ayarını kapat. CPB kapalıyken dalgalanma olmaz.

88 derecede sabit kalmıyor bu arada 88 dereceye bir anda fırlayıp 1-2 saniye içerisinde 75-77 derecelere geri düşüyor onu da ekleyeyim.
Ortalama 75-77 dereceyse sıkıntı olacağını sanmıyorum. Dediğim işlemleri araştırmanı veya ayrı bir konu açarak yardım önerisi almanı öneririm.

Geri
Yukarı