CPB ve PBO nasıl kapatılır?

• Konuyu başlatan Numb
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B

Numb

Centipat
Daha fazla  
Merhaba sistemimde;
• ASUS Prime B450M-K
• R5 3600.
• Cooler Master 120mm sıvı soğutma.
Bileşenleri var fakat bu işlemci hala ısınıyor boşta bir anda 57 58 derecelere fırlayıp geri iniyor ve bunu voltajdan dolayı yapıyor. Biraz araştırdığımda undervolt denilen işlemle karşılaştım fakat bulaşmak istemiyorum CPB ve PBO denilen işlemleri gördüm hangisi voltajla alakalı ve hangisini kapatırsam bu sıcaklıklar aşağı iner? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki CPB ve PBO nedir bahsedebilir misin kısa bir şekilde?

Hocam CPB otomatik overclock gibi düşünebilirsiniz. Açılımı Core Performance Boost dur. İşlemcinin en yüksek hızda çalışmasını sağlar (gerektiği yerlerde). Aktif edildiğinde performans artışı avantajı var ama bu sefer çok fazla ısınıyor. Güzel bir sıvı soğutmaya sahip olduğunuz zaman aktif edebilirsiniz.
PBO da CPB'ye benzer. CPB'ye nazaran Boost hızını daha da hızlı hale getirir.
Bana kalırsa CPB kapamanız yeterli olacaktır. Ben de kapadım. R5 5600X kullanıyorum. 82 dereceden 65 civarlarına düştü.

BIOS ayarlarında cpb yazınca çıkmıyor bazen. bulamazsanız arama yerine core yazıp bulabilirsiniz.
"Core Performance Boost."

Hocam CPB otomatik overclock gibi düşünebilirsiniz. Açılımı Core Performance Boost dur. İşlemcinin en yüksek hızda çalışmasını sağlar (gerektiği yerlerde). Aktif edildiğinde performans artışı avantajı var ama bu sefer çok fazla ısınıyor. Güzel bir sıvı soğutmaya sahip olduğunuz zaman aktif edebilirsiniz.
PBO da CPB'ye benzer. CPB'ye nazaran Boost hızını daha da hızlı hale getirir.
Bana kalırsa CPB kapamanız yeterli olacaktır. Ben de kapadım. R5 5600X kullanıyorum. 82 dereceden 65 civarlarına düştü.

Anladım hocam teşekkür ederim. Sıvı soğutmadan bahsetmişsin bende Cooler Master'ın 120 mm sıvısı var fazla gelmesi gerekirken yetmiyor bu işlemciye anlayamadım.

Anladım hocam teşekkür ederim. Sıvı soğutmadan bahsetmişsin bende Cooler Master'ın 120 mm sıvısı var fazla gelmesi gerekirken yetmiyor bu işlemciye anlayamadım.

Hiçbir fikrim yok hocam.
Yardımcı olabildiysem çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim.

Bu arada belirttiğiniz sıcaklık değerleri normal değerler. Oyun esnasında kaç derecelere ulaşıyor?

CPB'yi kapatırsanız ortalama 20 derece düşüş olacaktır. PBO kapamanıza gerek yok.
Hocam çok teşekkürler lol de 90 derecelere çıkıyodu r5 5600 stok fanlı işlemci şimdi squadda yüksek ayarlarda 76 max gördü. Sıvı soğutucu almayı düşünüyorum aldığımda bu ayarı tekrar açayım mı ? Ayarın açık olması performansı mı etkiliyor ?

Hocam çok teşekkürler LoL de 90 derecelere çıkıyordu R5 5600 stok fanlı işlemci şimdi Squad'da yüksek ayarlarda 76 Max gördü. Sıvı soğutucu almayı düşünüyorum aldığımda bu ayarı tekrar açayım mı? Ayarın açık olması performansı mı etkiliyor?

Ayar açık olursa işlemci frekansı yüksek olacağı için evet performans artar. Sıvı soğutucu aldığınızda bu ayarı tekrar açın.

Geri
Yukarı