CPU %100 kullanırken GPU %70 olması darboğaz mı?

ixeni

Centipat
Oyun oynarken özellikle sistemi zorlayacak oyunlar oynuyorum, yani GPU ve CPU'nun yüksek sıcaklıklara çıkması normal tabii ki ama son zamanlarda oyunu açıp oynamaya başladığım sırada değerlere baktığımda GPU %70 iken CPU sürekli bir şekilde %100 ya da %97-98 falan. Yani bu civarlarda seyrediyor sürekli. Bir darboğaz söz konusu mu bu durumda? Varsa da nasıl düzeltebilirim? Çünkü Laptop kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence başka bir problem var. Çünkü laptoplarda işlemciye nazaran daha güçsüz ekran kartları bulunuyor. Grafik ayarlarını yükseltmek sorunu çözebilir.

@ixeni Belirttiğiniz özelliklerde darboğaz yaşanması mümkün değil. O işlemci o grafik kartına darboğaz yapmamalı.

CPU sıcaklığı ne durumda? Sıcaklıktan dolayı frekans düşürüyorsa bu da darboğaz sebebi olabilir.

İNTEL CORE İ5 9300H CPU @ 2.40 GHz (CPUs)
Nvidia GTX 1050
16 gb ram
genel olarak bunlar özellikleri laptobun
Darboğaz söz konusu olamaz. Bu işlemci RTX 2060’lı laptopu bile besleyebiliyor. Ya grafik ayarlarınız çok düşük ya da bize yanlış bilgi veriyorsunuz. Mesela CPU ile GPU’nun kullanımlarını karıştırmak gibi.

Oyunları çok yüksek ayarlarda oynanamaya çalışıyorum zarar verir belki diye çünkü aşırı ısınıyor ve ister istemez düşürüyorum grafik ayarlarını bu yüzden olabilir belki de
@ixeni Belirttiğiniz özelliklerde darboğaz yaşanması mümkün değil. O işlemci o grafik kartına darboğaz yapmamalı.

CPU sıcaklığı ne durumda? Sıcaklıktan dolayı frekans düşürüyorsa bu da darboğaz sebebi olabilir.
CPU sıcaklığı genel olarak yeni çıkan oyunlarda 90-95 civarlarında ama daha önceden çıkmış oyunlarda 75-80 den yukarı çıkmadı henüz

Arkadaşlar konuyu takip ettim. 9. Nesil İ5 ve 16 GB RAM görünce 1050 çıtır çerez gelir. Şaşırdım. Başka bir sorun var.

Oyunları çok yüksek ayarlarda oynanamaya çalışıyorum zarar verir belki diye çünkü aşırı ısınıyor ve ister istemez düşürüyorum grafik ayarlarını bu yüzden olabilir belki de

CPU sıcaklığı genel olarak yeni çıkan oyunlarda 90-95 civarlarında ama daha önceden çıkmış oyunlarda 75-80 den yukarı çıkmadı henüz

95 derece işlemci sıcaklığı da baya yüksek bir değer. Laptoplarda genelde nasıl oluyor bilmiyorum ama işlemciye göre çok yüksek bi ısı. Ekstra soğutma kullanıyomusunuz.

Geri
Yukarı