CPU çalışma hızı (GHz) nasıl sabitlenir, limitlenir?

kqdrill

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. 2.60GHz İntel Core İ7 10. nesil CPU boşta olmasına rağmen 4.10- 4.40GHz'lerde çalışıyor. Bu durumda CPU'nun gereksiz yere ısınmasına neden oluyor. Gereksiz yere ısınan CPU da fanların hızlı dönmesine ve fanların hızlı dönmesi de yüksek sese neden oluyor. Bu yüzden CPU GHz'ini limitlemek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

1695833265274.png

Denetim Masası > güç seçenekleri > plan ayarlarını değiştir > gelişmiş güç ayarlarını değiştir > işlemci güç yönetimi > en yüksek işlemci durumu, bunu kullanarak sınırlayabilirsiniz.

Denetim Masası'ndan güç seneçeklerine gidin oradan dengeliyi seçin.
Dengeli tam olarak kısıtlamaz. İşlemciyi boştayken düşük frekansta tutar sadece.

Eğer yük altında da işlemci belli bir frekansı geçmesin istiyorsanız kendi güç planınızı oluşturun. İşlemci güç yönetimindeki en yüksek işlemci kullanımını %85/90/95 gibi değerlere ayarlayın. İşlemcinin yük altında en fazla hangi frekansa çıktıpını gözlemleyin, istediğiniz değeri ayarlamak için yüzdelik dilimi tekrar düzenleyin.

Ayrıca bu frekans ayarı anakartınızın BIOS arayüzünde yok mu?

Denetim Masası > güç seçenekleri > plan ayarlarını değiştir > gelişmiş güç ayarlarını değiştir > işlemci güç yönetimi > en yüksek işlemci durumu, bunu kullanarak sınırlayabilirsiniz.

Beyefendi siz var ya siz ADAMSINIZ! Teşekkürler...

Hocam peki bilgisayarı 2.60GHz'te sabit bir şekilde kullansam ve belli bir süre sonra oyun oynamak için veya başka bir yüksek CPU gerektiren bir iş için tekrar sınırı kaldırsam herhangi bir sorun olur mu? Yani demek istediğim CPU'yu potansiyelinin çok altında uzun süre kullanırsak körelir mi?

Beyefendi siz var ya siz adamsınız! Teşekkürler...

Hocam peki bilgisayarı 2.60GHz'te sabit bir şekilde kullansam ve belli bir süre sonra oyun oynamak için veya başka bir yüksek CPU gerektiren bir iş için tekrar sınırı kaldırsam herhangi bir sorun olur mu? Yani demek istediğim CPU'yu potansiyelinin çok altında uzun süre kullanırsak körelir mi?

GHz sınırlamak için anakartınızda desteği olması lazım. Bence hiç dokunmayın öyle kalsın. Ya da Turbo Boost kapatabilirsiniz BIOS'tan.

GHz sınırlamak için anakartınızda desteği olması lazım. Bence hiç dokunmayın öyle kalsın. Ya da Turbo Boost kapatabilirsiniz BIOS'tan.
Anakartta desteği olması lazım derken? anlamadım ama biraz önce bu ayarı yaptım ve artık bu şekilde çalışıyor

1695834296111.png

Geri
Yukarı