CPU çekirdekleri arasındaki sıcaklık farkı

beruxen

Kilopat
Daha fazla  
Bu aralar overclockla ilgileniyorum. HWMonitor ile ısı kontrolü yaparken bir şey dikkatimi çekti. Birinci ve ikinci çekirdeklerin en fazla gördüğü sıcaklık 55 derece, iken üçüncü ve dördüncü çekirdek en fazla 38 dereceyi görüyor. Yani demek istediğim üçüncü ve dördüncü çekirdek hep düşük sıcaklıkta. Bunun dışında oyunlarda bazen çekirdekler 35 derece iken genel CPU sıcaklığı 50-55 derece olabiliyor. Bu normal midir? Ek olarak genel CPU sıcaklığı mı önemli yoksa çekirdeklerin sıcaklığını mı dikkate almalıyız?
  • * İşlemci i7 6700K
  • * Sıvı Soğutma Cooler Master Ml240L

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha fazla yük binen çekirdek daha fazla ısınır. Ayrıca paket sıcaklığı ve çekirdek sıcaklıkları farklı olabilir. Çekirdek dışındaki bileşenler de ısı üretir, paket sıcaklığının yüksek olmasının sebebi budur.
Her iki sıcaklık da önemli fakat genellikle baz aldığımız çekirdek sıcaklıklarıdır.

Daha fazla yük binen çekirdek daha fazla ısınır. Ayrıca paket sıcaklığı ve çekirdek sıcaklıkları farklı olabilir. Çekirdek dışındaki bileşenler de ısı üretir, paket sıcaklığının yüksek olmasının sebebi budur.
Her iki sıcaklık da önemli fakat genellikle baz aldığımız çekirdek sıcaklıklarıdır.
Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Fakat prime95 veya Aida64 ile stres testi yaptığımda da aynı şekilde fark oluşuyor hocam.

Delid yapmaya gerek yok, eğer 6700k işlemciniz varsa, delid guard alıyorsunuz, işlemcinizin kapağını söküp direk soğutucu monte ediyorsunuz. Delid hem riskli hem zahmetli bir iş. Bu yöntem inanın bana size daha kolay ve daha az bir maliyet çıkaracaktır.

Delid yapmaya gerek yok, eğer 6700k işlemciniz varsa, delid guard alıyorsunuz, işlemcinizin kapağını söküp direk soğutucu monte ediyorsunuz. Delid hem riskli hem zahmetli bir iş. Bu yöntem inanın bana size daha kolay ve daha az bir maliyet çıkaracaktır.
Şu an için yapmayacağım ama yazın yapabilirim. [emoji106]

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı