Çözüm CPU EIST Kapatarak İşlemci Hız Sorununu Çözme

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vante

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 2.2 GHZ olan işlemcimi 1.6'da kullanıyordum, BIOS'tan CPU EIST benzeri bir seçeneği disabled yaptım sorun çözüldü. Paylaşmak istedim.

@Vante CPU EIST İşlemcini belirli bir frekansda tutarak güç tasarrufu sağlamana yarar. U serisi bir laptopa sahipsin sanırım. Kapatman mantıklı olmuş, çünkü işlemci MAX seviyeye çıkmayarak belirli bir ayarda tutuyor.

Herkes bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya calisiyor.. Konu eski ama arastirip okuyanlar icin yazalim.. CPU eist özelligi özellikle Overclock yapiyorsaniz Enable konumunda tutmaniz gereken bir özellik..Bu özellik dynamic yani degiskendir.. Ekran koruyucuyu düsünün ne yapar siz bilgisayardan kalkinca ekrani kapatir amaci nedir monitörün ömrünü uzatip enerjiden tasarruf etmek.. Siz bilgisayara oturup mausu oynattiginiz an ekran acilir... EIST fonksiyonu da ayni özelliktir cpu icin eklenmistir.. Siz bilgisayardan kalktiginizda yahut belli sure islem yapmadiginizda cpu carpanlarini düsürür düsük frekans ta calistirir buda cpu ömrünü uzatir enerji tasarrufu saglar.. Siz bilgisayar ile islem yapmaya basladiginizda bir uygulama yahut herhangi bir eylem yaptiginizda cpu frekansiniz ne ise yine o frekansa döner.. Yani cpu eist fonksiyonunun overclock ile cok alakasi yoktur herkes var saniyor.. Bu özelligi enable konumunda tutun..
CPU EIST özelligini kapatirsaniz ne olur ? Overclock yaptiniz islemciniz bilgisayarda olmasaniz yahut hic islem yapmasaniz bile surekli en yuksek hizda calisacak islemciye nefes alma firsati tanimamis olacaksiniz..Surekli yuksek sicakliga maruz kalacaktir sicaklik sistematik sekilde gunden gune artacaktir resetlenme kapanma gibi sorunlar yasayacaksinizdir.. Surekli yuksek sicaklik islemcininde ömrünüde düsürecektir...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı