Çözüldü CPU fan hızı ayarlama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LaQuica18

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, CPU fan hızını artırılmasını istiyorum fakat BIOS'ta böyle bir arayüz bulamadım speedfan ile denesemde nafile gene olmadı BIOS'tan yardımcı olabilir misiniz?

Not: Fan 4 pinli.
Anakart marka modeli: ECS H81 H3 m4.

Dosya Ekleri

• PhotoPictureResizer_200811_200849790_copy_2016x1508.jpg
    PhotoPictureResizer_200811_200849790_copy_2016x1508.jpg
    295,1 KB · Görüntüleme: 3.225
Çözüm
Healt Status sekmesi altında ''Smart Fan Function'' kısmını enterlayın, çeşitli profiller karşınıza gelecek, manuel mode seçerek gerekli fan eğrisi ayarlarını yapabilirsiniz.
Healt status sekmesi altında "Smart fan function" kısmını enterlayın, çeşitli profiller karşınıza gelecek, manuel mode seçerek gerekli fan eğrisi ayarlarını yapabilirsiniz.

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz fanımı 3000 RPM devrinde çalıştırmak istiyorum önereceğiniz ayarlarlar nelerdir ses olması önemli değil.

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz fanımı 3000 RPM devrinde çalıştırmak istiyorum önereceğiniz ayarlarlar nelerdir ses olması önemli değil.
Ben intel stok fanımı son ayarda kullandım, 2 yıldır. Sıkıntı olmadı, sende de olmaz. Max ayarda kullanabilirsin. Yanlış yorum yapmış olabilir, hata söylediysem düzeltin.

Rica ederim. Kademeli olarak kullanmanız daha mantıklı olur. Misal; 40 derece %60, 50 derece %70, 60 derece %80 gibi. Bu eğriyi sıcaklık durumlarına göre kendiniz kontrol ederek daha düşük ya da daha yüksek yapmalısınız. Çok ısınan bir işlemci kullanmıyorsanız sürekli 3000 RPM dönmesine gerek kalmaz. Önce sıcaklıklar hangi durumlarda ne kadar yükseliyor kontrol edin, sonrasında fan eğrisini daha sağlıklı yapabilirsiniz. Tabii 3000 RPM kullanmanızın da bir mahsuru yok, ses rahatsız edici değil ise kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı