CPU fan hızı yavaşladı

LOLTA55

Hectopat
Yer
Aincrad
Daha fazla  
Arkadaşlar 1 hafta önce fan hızı oyunlarda 2800 RPM'lere cıkıyordu şimdi ise Max 2400 RPM'e cıkıyor. Sorun nerede? BIOS'tan Smart fan Control kapatıp açtım, 2400 RPM gecmiyor teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun haricinde sisteme yüklenen bir program olmadıkça fan en verimli düzeyde çalışır eğer sistem fazla ısınır ve fan devri artmaz ise yazılımsal sorunlar olabilir.

Oyun haricinde sisteme yüklenen bir program olmadıkça fan en verimli düzeyde çalışır eğer sistem fazla ısınır ve fan devri artmaz ise yazılımsal sorunlar olabilir.

Stres testi yapıyorum sıcaklık 70 oluyor fan hızı 2000 RPM'lerde normalde stres testi yaptığım zaman 2800 RPM'lerde gezinirdi kasadan cok ses gelirdi ama kasa sessiz neden oldu anlamadım.

Havaların serinlemesi de buna etki edebilir. Sonuçta yaz sıcaklarında nasıl daha fazla ısınıyorsa, kışın da daha serin çalışır. Sürekli aynı RPM ile dönmesini beklemeyin ama burada bakmanız gereken RPM ve sıcaklık dengesi. 70 derecede daha önce 2800 RPM ile dönerken şimdi 2000 RPM ile dönüyorsa sorun vardır, sadece önceden bu hızda dönüyordu şimdi bu hızda dönüyor derseniz yanlış olur, sıcaklık verisi ile karşılaştırın.

Havaların serinlemesi de buna etki edebilir. Sonuçta yaz sıcaklarında nasıl daha fazla ısınıyorsa, kışın da daha serin çalışır. Sürekli aynı RPM ile dönmesini beklemeyin ama burada bakmanız gereken RPM ve sıcaklık dengesi. 70 derecede daha önce 2800 RPM ile dönerken şimdi 2000 RPM ile dönüyorsa sorun vardır, sadece önceden bu hızda dönüyordu şimdi bu hızda dönüyor derseniz yanlış olur, sıcaklık verisi ile karşılaştırın.

Aynen işte sorun var. Sıcaklık 71 oldu ve hala 1900 2000 arası RPM'lerde.
Ben de sorunu böyle çözdüm 😂 1 adet fan vardı islemci faninin üzerine bağladım şu an sıcaklık 63 geçmiyor öncekinden çok daha iyi teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201030_163918_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20201030_163918_com.android.gallery3d.jpg
    79,5 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı