CPU fan seçeneği DC mi olmalı PWM mi?

emremtrt

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarıma format atmadan önce (Ryzen 5 1600-stok fan) işlemci fanı yük altında değilken gayet sessiz bir biçimde çalışıyordu. Fakat format sonrası fan sesinde bilgisayarın ilk açılışından itibaren farkedilebilir bir artış oldu. Bende çözüm amaçlı BIOS'tan fan ayarlarına bakmak istedim 3 seçenekle karşılaştım Auto-dc-pwm. Bu seçeneklerden DC yi seçtiğimde fan sesinde belirgin bir düşüş olduğunu fark ettim. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba hangisi işlemci ve sistem için daha sağlıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bende aynı konuyu merak ediyorum. Fan ayarlarını PWM mi DC mi Auto mu yapmak iyi olur?
Biraz araştırdım, 3 pin'li fan ise DC, 4 pinli fan ise PWM ayarlaman gerekir.

Benim fanım 3 pinli ama ek olarak molex bağlantısı içeriyor, yani sanırım buna ''4 pinli'' diyebiliriz bir nevi. O halde sanırım PWM olarak ayarlamam gerekiyor.

''3 pinli veya 4 pinli olup olmadığını nereden bileceğim?'' diye sorarsanız, kasayı açıp fandan çıkan bağlantının ucuna bakmalısınız.

3 pinli fanlar, 4 pinli ve 3 pin+molex fanlardan bağlantı olarak kötüdür/geridedir. Fanın kalitesine birşey demiyorum, ''bağlantı olarak'' diyorum.

Biraz araştırdım, 3 pin'li fan ise DC, 4 pinli fan ise PWM ayarlaman gerekir.

Benim fanım 3 pinli ama ek olarak molex bağlantısı içeriyor, yani sanırım buna ''4 pinli'' diyebiliriz bir nevi. O halde sanırım PWM olarak ayarlamam gerekiyor.

''3 pinli veya 4 pinli olup olmadığını nereden bileceğim?'' diye sorarsanız, kasayı açıp fandan çıkan bağlantının ucuna bakmalısınız.

3 pinli fanlar, 4 pinli ve 3 pin+molex fanlardan bağlantı olarak kötüdür/geridedir. Fanın kalitesine birşey demiyorum, ''bağlantı olarak'' diyorum.
Benim de öğrendiğim kadarıyla 4 pinli fanlarda, fanın dönüş hızı bilgisayarın sıcaklığına göre otomatik olarak değişebiliyor. Yani fan hızı gerektiği zaman yükselip, gerektiği zaman düşebiliyor.

Geri
Yukarı