DC fanı PWM olarak kullanma

emreyildirim1

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba kasamın ön panelinde 3 adet DC fan bulunuyor, bunlardan birini arkaya takıp egzoz fan olarak kullanmak istiyorum. Alfais 4987 adlı ürünü alıp yapmayı planlıyorum fakat kafama takılan bazı sorular var.

Öncelikle Alfais 4987 ürününde üç adet 3 pin, bir adet 4 pin girişi var diğer ucu zaten 4 pin ve SYS Fan'a takılacak.
Fakat benim elimde PWM fan yok yani diğer üç DC fanımı bu çoğaltıcıya takıp SYS Fan'a bağlarsam çalışır mı?
Ayrıca RPM'lerini kontrol edebilir miyim?
Son olarak bir SYS girişine 3 fan bağlamak aşırı yüklenmeden dolayı sorun yapar mı, yanma vb. gibi?​

Son düzenleme:
PWM olmayan bazı fanlarda voltaj ile düşük veya yüksek hız ayarlanabiliyor ama bu her fanda oluyor mu bilmiyorum.

Fan çoklayıcıda fanlara bağlanan yerde 1 tanesinin 4 pin diğerlerinin 3 pin olmasının nedeni 1 tanesinin kaç RPM'de döndüğünü görüp bilgisayara bu bilgiyi aktarması için var.

SYS_Fan'a takarsanız çalışır ama RPM kontrol edilmez.

SYS_Fan'da çoklayıcı ile 4 fan takılı bende ve sorun olmuyor.

PWM olmayan bazı fanlarda voltaj ile düşük veya yüksek hız ayarlanabiliyor ama bu her fanda oluyor mu bilmiyorum.

Fan çoklayıcıda fanlara bağlanan yerde 1 tanesinin 4 pin diğerlerinin 3 pin olmasının nedeni 1 tanesinin kaç RPM'de döndüğünü görüp bilgisayara bu bilgiyi aktarması için var.

SYS_Fan'a takarsanız çalışır ama RPM kontrol edilmez.

SYS_Fan'da çoklayıcı ile 4 fan takılı bende ve sorun olmuyor.
Fanlar 4 pin ise fanı kontrol edebilirsiniz. Her hangi bir yanma vb problem oluşmaz.
Anlaşıldı, çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı