CPU fan yüksek devir sorunu

20 dakikalık CS:GO maçından sonra oyunu tamamen kapatarak aldım ekran görüntüsünü. Son zamanlarda CPU fanı yüksek devirlerde çalışmaya başladı, önceden hem düşük devirde hem daha serin çalışıyordu. BIOS güncellemesinden sonra başladı sanırım bu olay. Şu an boşta 1400-1500 RPM'lerde dolaşıyor, 1 ay öncesine kadar Chrome'da 10 sekme dolaşırken 1100 RPM üzerine çıkmıyordu. Var mı yapılabilecek bir şey? Stok fan bu arada.
  • Ryzen 5 2600
  • RX590 Nitro S.E
  • Gigabyte B450M S2H
Adsız.png

Biostan fan devrini ayarlayabilirsiniz, ayrıca arkadaşın dediği gibi kullandığınız sürüm sıkıntılı olabilir sürüm düşürmekte çözüm olacaktır.

F50 bios kullanıyorsanız, F42f sürümüne düşürün. F50 yüklediğim zaman benim sistem de sapıtmıştı. Hatta görüntü alamayanlar bile oldu bu sürümle.
Evet problemli olduğunu biliyorum bu sürümün. F41 sürümü kullanıyordum, RAM takviyesi ile Dual Channel yaptıktan sonra oyunlarda takılmalar yaşamaya başlamıştım. F50 sürümüne geçtiğimde bu problemim düzeldi, şimdi F42'ye dönersem bu bakımdan bir problem tekrar yaşamaktan korkuyorum. Mâlum BIOS update riskli oluyor biraz. Öneriniz için teşekkür ediyorum, farklı çözümler gelmez ise düşereceğim mecbur.

BIOS üzerinden sessiz moda alarak çözdüm sorunu şimdilik arkadaşlar. Manuel olarak da biraz kurcalarım yarın, uygun olan seviyeleri ayarlarım. Teşekkür ediyorum herkese.

70 dereceye kadar fanlar çalışmayacak 70'den sonra fan traktör gibi çalışacak. Nasıl bir mantık bu?
Mantık şu, genel kullanımda sıcaklık 70'e kadar çıkmaz. Çıkmadığı zaman 0 fan sesi olur. Çıkarsa 5 sn bi ses duyarsın o kadar. Oyunlardaki durumda aynı şekildedir. Ben bu şekilde kullanıyorum ve gayet memnunum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı