Fan devir sorunu

Furkan Tayfur

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle hepinizin bayramını kutlarım. Sorunum şu ki sahip olduğum laptopum da uzun zamandır çözemediğim fanlarla ilgili sıkıntım var. Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

Toshiba Satellite A500-1DN
Sistem .png

Fanlarını bir güzel basınçlı hava ile temizledim. Benim düşüncem termal macundan dolayı sorun olabileceğini düşünüyorum. 4 yıldır değişmedim. Dereceleri AIDA64 EXTREME'den aldım umarım doğru bilgiler vermişimdir. İstediğiniz bilgi olursa sistem hakkında cevap vermeye çalışırım bilgim dahilinde. Yardımlarını bekliyorum. Tekrardan iyi bayramlar.

Ben bir sorun göremiyorum. Sıcaklık yükseldiğinde devir de yükselir. Sıcaklıklar da normal sayılacak düzeyde.

Rahatsız edici bir sesi var fanın fakat nedendir anlamıyorum fanlar çok gürültülü çalışıyor.
Yukarıdaki derecelerde fan devri normal mi ?

RPM yüksek olsa da yüzde olarak normal gibi duruyor. Sanmıyorum ama BIOS'ta fan ayarı varsa ayarlama yapabilirsin.

Ev kullanıcısına hitap eden standart bir leptop ve doğal olarak soğutma sistemi üst seviye değil.
İşlemci ve ekran kartıdaki ısıyı dağıtabilmek için mecburen dönecek o fanlar.
Ki zaten leptop işlemci fanları küçük ebatta olmalarından dolayı kasalarda kullanılan 12-14cm fanlara göre çok daha fazla dönmek zorundadırlar. Dolaylı olarak da ses çıkartırlar, bunda anormal bir durum yok.

Senin gibi gündelik kullanıma hitap eden leptoplar kullanan her insanın temel problemidir zaten bu, sorun etmeni gerektirmez yani. @Furkan Tayfur

Fanı yağla. Yapışkanı kaldırırsan orada fanın merkezindeki pimi görürsün, bir damla Singer yağı damlat.
Ek olarak bu sıcaklar normal ama bu derecelerde mi sesten rahatsız oluyorsun? Ona göre durum değişir.
Ya hocam nasıl teşekkür etsem bilemiyorum ya zeytin yağıyla denedim o rahatsız edici sesten eser yok. Çok çok teşekkür ederim size ve diğer yorum yapan hocalarıma.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı