Çözüldü CPU fanı RGB kablosu anakartın girişine uymuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gadaol

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Rampage octagon C50 model CPU fanını anakartıma taktım. RGB için ayrı bir kablosu var ve bu kablo 3 pinli fakat anakarttaki JRGB slotu 4 pinli. Uydurmak için anakarttaki bir PIN'i yamultup taktım ama çalışmadı ( tam oturmadığı için de olabilir ) pin kırılmadı düzeltip tekrar kullanabilirim. RGB özelliğini nasıl çalıştırırım özel bir kablosu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
3 pin ARGB 5V dur, 4 pin RGB 12v dur, birbirine uymaz, yaptığınız işlem çok yanlış, 3 pin için kontrolcü almanız gerekir.
Merhaba, anakartın fanın ve kabloların resmini atabilir misin?

Merhaba, anakartın fanın ve kabloların resmini atabilir misin?

Fanın RGB için 3 girişi var, anakart MSI B450-A Pro Max. Sadece bir tane RGB girişi var anakartta.

Dosya Ekleri

• IMG_20240319_201320.jpg
    85,9 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20240319_201055.jpg
    235,6 KB · Görüntüleme: 23
3 pin ARGB 5V dur, 4 pin RGB 12v dur, birbirine uymaz, yaptığınız işlem çok yanlış, 3 pin için kontrolcü almanız gerekir.
Peki resimdeki kontrolcü bu RGB yi çalıştırır mı? Ben de bu soğutucudan almayı düşünüyorum. Kontrolcü rampage x horse kasamın kontrolcüsü. Üst kısımda 2 tane boş yer var oraya bağlasam kasanın fanları ile aynı çalışsa süper olur.

AliExpress'ten kontrolcü aldım. SATA'dan güç alıyor, kumandası falan var fakat fanı bağladığımda sadece fotoğraftaki gibi alt kısmından küçük bir ışık veriyor. Fanın ekstra olarak 2 tane daha 3 pin çıkışı var fotoğraftaki gibi, hepsini bağlamam mı gerekiyor. Çoklayıcı alıp öyle bağlasam gücü yeterli gelir mi kontrolcünün. Ya da bunlardan biri bozuk mu?

Dosya Ekleri

• IMG_20240422_191116.jpg
    86,1 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20240422_191032.jpg
    94,5 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20240422_190947.jpg
    173,6 KB · Görüntüleme: 5
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…