CPU güç girişine 6 pinlik kabloyu takmak

SLR Nirvana

Hectopat
Herkese merhabalar. Sistemimde bulunan 300W güce sahip olan güç kaynağımı değiştirip 400W 80+ Cooler Master'ın bir güç kaynağını aldım. Fakat sistemim biraz eski olduğu için stok fan güç girişinde (emin değilim işlemci güç girişi de olabilir) 4 adet pin bulunmakta ve yeni aldığım güç kaynağımda en az 6 pin bulunuyor. 6 pin olan kabloyu 4+2 şeklinde ayıramıyorum. 2 adet pin boşta kalacak şekilde hiç 4 pini 6 pine dönüştüren şeylerden kullanmadan direkt olarak taktım ve bilgisayarım çalıştı. Bu bilgisayarın performansını etkiler mi? Etkilerse ne derece etkiler?

Not: CS:GO gibi oyunlarda bazen FPS Drop yiyorum acaba bu ondan kaynaklı mıdır?

Sistem özelliklerim:
  • ASUS P5KPL-AM SE 775 pin anakart
  • 4 GB DDR2 RAM
  • İntel Core 2 Duo E7500
  • MSI R7 240 2 GB 128 bit
  • 400W 80+ Cooler Master PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ya bu parça veya kablo takıp çıkarma işlerinde iyi değilim. Çok riske atmak istemiyorum kendimi. Zaten sıkıntı olsa açılmazdı diyorsunuz. Ek olarak yeni PSU'larda güvenlik sistemi gibi bir şey varmış. Şimdilik böyle kullansam 1-2 hafta sonra bilgisayarcıya gideceğim zaten o zaman göstersem olur mu sizce?
Hocam bu taktığınız 4+4 pinin hepsi işlemci beslemesi için. Yeni anakartlar işlemci beslemesi için 8 pin, eskiler ise sizdeki gibi 4 pin istiyor. Yani o iki ayrı 4 pin kablosuda işlemci beslemek için. Ancak hangisini takacağımızın fark edip etmeyeceği konusunda bilgim yok. Ama bir şey olacağını sanmam ben. Açıldıysa kararlı çalışıyorsa devam.
Güç kaynağının tam modeli nedir. Eğer yeni ise 4+4 pin olmak üzere ayırılabilir 8pin soket olması gerek. Onlardan birini işlemci beslemesine takıyorsunuz.

Dediğinizi yaptım. Bilgisayarım sorunsuz olarak açıldı. Ama içimde bir şüphe var. Bilgisayar sorunsuz açıldığına göre 4 pinli soketi yanlış takmamışımdır değil mi?
Sıkıntı olsa açılmazdı. Valla hocam kullanım kılavuzunda nasıl takılacağına dair net bir yazı göremedim. İki 4 pin soketinde yapısı veya sıralanışı farklı diye hatırlıyorum (Pinlerin bir kısmı kare, bir kısmı altıgen yapılı). Dediğimi bir kontrol edin isterseniz. Çok fazla soket montajı yapmadım ama mantıken konuşuyorum.

Sıkıntı olsa açılmazdı. Valla hocam kullanım kılavuzunda nasıl takılacağına dair net bir yazı göremedim. İki 4 pin soketinde yapısı veya sıralanışı farklı diye hatırlıyorum (Pinlerin bir kısmı kare, bir kısmı altıgen yapılı). Dediğimi bir kontrol edin isterseniz. Çok fazla soket montajı yapmadım ama mantıken konuşuyorum.
Ya bu parça veya kablo takıp çıkarma işlerinde iyi değilim. Çok riske atmak istemiyorum kendimi. Zaten sıkıntı olsa açılmazdı diyorsunuz. Ek olarak yeni PSU'larda güvenlik sistemi gibi bir şey varmış. Şimdilik böyle kullansam 1-2 hafta sonra bilgisayarcıya gideceğim zaten o zaman göstersem olur mu sizce?

Hocam bu taktığınız 4+4 pinin hepsi işlemci beslemesi için. Yeni anakartlar işlemci beslemesi için 8 pin, eskiler ise sizdeki gibi 4 pin istiyor. Yani o iki ayrı 4 pin kablosuda işlemci beslemek için. Ancak hangisini takacağımızın fark edip etmeyeceği konusunda bilgim yok. Ama bir şey olacağını sanmam ben. Açıldıysa kararlı çalışıyorsa devam.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı