CPU Hızını Arttırınca RAM Frekansının Artması

Enesxdd

Kilopat
Evet belirttiğim gibi. Eski bir sistemim var, yeni bir sistem alacağım. Bu sistemde de hız aşırtma yapmayı öğrenmek istiyorum.
Öncelikle sistemi belirteyim.
Intel Core 2 E6300
Asus P5LD2-SE
DDR2 800 MHz 2x2 RAM

Evet sistem böyle. Şimdi BIOS'a giriyorum. İlgili yerlere girip artık ismi ne tam olarak bilmiyorum ama 266 yazan yeri 300'e çekiyorum. Çekince 300x7'den 1.86 GHz olan işlemci 2.1 GHz'ye çıkıyor. Fakat baktığımda RAM hızı da yükseliyor. Sanırım bu olaya DRAM:FSB oranı deniliyor. Şimdi ben işlemciyi 300 yerine 350'ye çıkarttığımda yine RAM hızı artıyor ve artan RAM hızı 800 MHz'yi geçiyor. Bunu geçmemesi gerek diye biliyorum. Ben işlemci hızını yükselttiğimde RAM'da yükseliyor ben bunu engellemek istiyorum. DRAM:FSB oranını düşürme gibi bir şansım var mı? BIOS'dan falan bir ayarı var mı? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'in çarpan ayarı olması gerekiyor. Benim Gigabyte P35 chipsetli anakartımda System Memory Multiplier olarak geçiyor sizin anakartınızda bilemiyorum. Bunu düşürürseniz RAM'in frekansıda düşer. Çarpan kaç ise FSB ile çarpınca RAM frekans değeri çıkar. Örneğin 350FSB 2 çarpan yaparsanız 700Mhz olur.

Öyle bir ayar bulamadım açıkçası baya bir de kurcaladım. Bir şeylere bakarken gördüm ki bir adam hız aşırtma yaparken CPU Ratio diye bir ayar değiştiriyor. O ayar bende var fakat onu değiştiremiyorum 7 olarak kalmış. İsterseniz tüm BIOS bölümlerinin görüntülerini paylaşabilirim.

Son düzenleme:
LGA775 sokette kullandığın o işlemcide çarpan sabittir. Overclock işlemi yalnızca FSB saat hızı üzerinden yapılır senin de deneyimlemiş olduğun gibi. FSB hızı kısa tabirle sistem veriyolu hızıdır. Yani ram ile cpu arasındaki bağlantı/haberleşme hızı. Dolayısıyla FSB ile hem işlemci hem de ram'e overclock yapmış olursun.

En düşük frekansa almam sorunu çözmüyor CPU Frekansını 400 olarak ayarlayınca en düşük DRAM Frequency 600 oluyor bunu 2 ile çarpınca da 1200 MHz etmiyor mu? Benim RAM'lerim 800 MHz. Dediğiniz gibi yapmayı denedim. Öyle yapsam bile ekran gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı