"CPU over temperature error!" hatası

kanyewest

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Merhaba, az önce GTA V oynarken FPS 150'den 20'lere kadar düştü. Bir hata olmuştur diye bilgisayarı yeniden başlattım. Karşıma "CPU over temperature error!" adlı hata çıktı. Umursamayıp bilgisayarı kapadım ve tekrar açtım. İlk normal gözükse de 2-3 dakika sonra tekrar kasmaya başladı ve bilgisayar neredeyse kullanılamaz hale geldi. Ryzen 5 5600X işlemcimde 1 fanlı Corsair H55 sıvı soğutucu modelini kullanıyorum. Sıvı soğutma kullanmama rağmen niye böyle bir hata oldu acaba? Bunu nasıl düzeltebilirim?

Dosya Ekleri

• IMG_20230706_013721.jpg
    IMG_20230706_013721.jpg
    83,2 KB · Görüntüleme: 145
Son düzenleme:
Cevap verenler için teşekkür ederim. Bir an önce termal macun alıp süreceğim. Ek olarak termal macun önerisi olan var mı?
Klasiktir.

Aynı şey bendede oldu fanı takarken yanlış takmışım bir fana bakın derim

Termal macunu X işaretiyle işlemciye döktüm. Soğutucuyu tam oturttum ve vidalarını iyice sıktım. Ama maalesef sorun hala devam ediyor. Başka çözüm yolu ne olabilir? Lütfen yardım edin.

Pompa kablosu, anakarttaki pompa yuvasına takılı mı kontrol et. Pompadan çıkan bi kablo vardır, anakartta da, anakartın modeline göre PUMP, PUMP_FAN yada AIO_PUMP diye yazar, oraya takılı mı bir bak.

Anakartın modeli uygun bi ona bak istersen.
Hocam model uygun. Sıvı soğutucu takılı zaten. Ben monte etmediğim için PUMP yazan yer nerde onu bulamadım. Demek istediğim bu.

Zaten büyük ihtimal bu sorun çözülmeyecek. Herkes termal macun dedi ancak sorun hala devam ediyor. 2 yıllık garantiden yararlanıp tamir ya da değişim sürecine sokacağım.

Geri
Yukarı