CPU "over voltage error" hatası

Grande DOMINIC

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Geçenlerde bilgisayarı detaylı temizledikten sonra 1 ön fanımla vedalaştım, ardından bilgisayarı açtığımda CPU over voltage error adı altında bir hata aldım. BIOS üzerinden fan RPM ayarlarını ignore yaparak bilgisayarı açabildim ancak burada ki, Core voltage kafamı karıştırıyor, çözümü nedir? İşlemcim AMD Ryzen 3500 anakartım ASUS Prime B450M K (BIOS'u epeydir güncellemiyorum deneyeceğim)

WhatsApp Görsel 2024-04-06 saat 19.51.40_3a50cef3.jpg

Bilgisayarı açtığında HWMonitor ile veya benzeri bir program ile kontrol edebilir misin voltaj yine bu seviyede mi? Eğer böyleyse BIOS'tan manuel voltaj ayarı yaparız, bu voltaj doğruysa işlemciyi eline almadığına dua et.

Bilgisayarı açtığında HWMonitor ile veya benzeri bir program ile kontrol edebilir misin voltaj yine bu seviyede mi? Eğer böyleyse BIOS'tan manuel voltaj ayarı yaparız, bu voltaj doğruysa işlemciyi eline almadığına dua et.

Bilgisayarın kullanımında hızında falan herhangi bir değişiklik yok bilgim olmayan bir konu incelersen sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1712423195041.png
    1712423195041.png
    102,5 KB · Görüntüleme: 17
Bilgisayarın kullanımında hızında falan herhangi bir değişiklik yok bilgim olmayan bir konu incelersen sevinirim.
Voltaj normal gözüküyor, oto ayarlarda anlık voltajı 1,40 üstüne atıyor ama bu işlemcide normal olan bir şey. BIOS'ta göründüğüyle uzaktan yakından alakası yok voltajın.

BIOS'un çok eski sürümse yeni sürümlere geçmeyi dene.

Şimdi farkettim en üstteki CPU VCORE voltajı için uyarı veriyor galiba BIOS ondan emin olamadım.

Son düzenleme:
Voltaj normal gözüküyor, oto ayarlarda anlık voltajı 1,40 üstüne atıyor ama bu işlemcide normal olan bir şey. BIOS'ta göründüğüyle uzaktan yakından alakası yok voltajın.

BIOS'un çok eski sürümse yeni sürümlere geçmeyi dene.

Şimdi fark ettim en üstteki CPU Vcore voltajı için uyarı veriyor galiba BIOS ondan emin olamadım.

BIOS Update atıyorum şu an, Vcore için ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı