CPU pini kırıldı ve 2. slota RAM takınca görüntü gelmiyor

Snowyowlxd

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba dün gece termal macun yenilemek için CPU'mu sökerken eski termal macun yüzünden fanı kaldırdığımda fana yapışık bir şekilde CPU da çıktı. Baktığımda bazı pinlerin hasarlı olduğunu gördüm ve iğne yardımıyla düzelttikten (3 adet pin kırılmış görebildiğim kadarıyla) sonra geri taktım çalışmadı. 2. slottaki RAM'i söktüğümde çalışmaya başladı. CPU performansında ve ısısında bir problem yok ama 2. slota RAM taktığım zaman ekrana görüntü gelmiyor. Bu problem anakartın RAM soketi ile mi alakalı CPU'nun kırılan pinleri ile mi çözemedim. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

CPU: R5 1500X.
Anakart: ASUS Prime 450M-K
RAM: 2x8 3200 MHz 16CL Kingston RAM.

(Problem RAM kaynaklı değil 1. slota taktığımda iki RAM de tek başınayken sorunsuz çalışıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet dik ama 3 tane kırık var
3 kırık varsa o kırık olan kısım 2. RAM slotunu kontrol eden yoldur, onlar kırılınca da RAM slotu ile işlemci arasındaki bağlantı kesilmiştir bu yüzden çalışmıyordur.
CPU değiştirsem problem çözülür mü?
Büyük ihtimalle çözülür.
16GB tek modül ram alsam performans açısından bir problem olur mu(önerileriniz varsa link atarsanız sevinirim)
Ryzen işlemcilerde dual channel daha fazla fark yaratıyor, yanı performansınız düşecektir illa ki.

3 kırık varsa o kırık olan kısım 2. RAM slotunu kontrol eden yoldur, onlar kırılınca da RAM slotu ile işlemci arasındaki bağlantı kesilmiştir bu yüzden çalışmıyordur.

Büyük ihtimalle çözülür.

Ryzen işlemcilerde dual channel daha fazla fark yaratıyor, yanı performansınız düşecektir illa ki.
ryzen sistemden komple vazgeçip intel mi yönelsem acaba ryzen için sistemimle uyumlu işlemci öneriniz var mı

Maalesef böyle bir tanıdığım yok ve kırılan pinler nereye düştü görmedim bile pinler farklı olarak satılıyor mu?

Pinler satılmaz ama siz İstanbul'da iseniz kapalıçarşıya ya da kuyumcukent e bir bakın uygun bir pin kaynatabilirler.

Ya da eski işe yaramaz bir AMD işlemci bulun onların pini de olur diye düşünüyorum.
Eskiden keser yeniye kaynatır.

Yeni konular

Geri
Yukarı