CPU sıcaklığı ağır yükte 85-100 arası normal mi?

Cabil

Decapat
Daha fazla  
İşlemci sıcaklığım bosta 60, normal kullanimda 70-75 agir yukte ise 85-100 arası normal mi? Yoksa soğutmak için kasa fanı mı alayım, CPU fani mi? Yoksa gerek yok mu?

Fazla basit olacak ama, soğutucunun doğru takıldığından ve CPU'ya tam temas ettiğinden emin misiniz? CPU ısınıyor diyen arkadaşın bilgisayarını açtığımda karşılaşmıştım bu durumla.

Bu arada benim de sorum olacak, sistem boştayken 40-44 derece arası CPU ve GPU normal midir? Ev merkezi ısıtma kışın da sıcak oluyor. Oyun render vs esnasında da 80 ve üstüne çıktığını görmedim.
Soğutucunun montajı, kullanılan termal macun miktarı burada en önemli belirleyiciler elbet. Ancak söylemekte fayda var, ben daha önce eski işlemcimde bilgisayarı cpu cooler olmadan boot etmek zorunda kaldığımda (10700K) direk 95 derecede çalıştığını görmüştüm. Yani bu sıcaklıklar belli ki yetersiz cooler'a ait.

11. Nesil intel islemciler çıktı mı? Performansı nasıl sizce
Soğutucunun montajı, kullanılan termal macun miktarı burada en önemli belirleyiciler elbet. Ancak söylemekte fayda var, ben daha önce eski işlemcimde bilgisayarı cpu cooler olmadan boot etmek zorunda kaldığımda (10700K) direk 95 derecede çalıştığını görmüştüm. Yani bu sıcaklıklar belli ki yetersiz cooler'a ait.

Soğutucu kalite bir şey olmasa da netten incelediğim kadarı çok da kötü durmuyor. Kasa fanları hiç çalışmasa bile o derecelere çıkmaması lazım. Termal macunun çok dandik olması gerekiyor. Başka bir termal macunla deneme şansınız var mı?

Elimde fan ile gelenden başka termal macun bulunmuyor maalesef
Soğutucu kalite bir şey olmasa da netten incelediğim kadarı çok da kötü durmuyor. Kasa fanları hiç çalışmasa bile o derecelere çıkmaması lazım. Termal macunun çok dandik olması gerekiyor. Başka bir termal macunla deneme şansınız var mı?

10700k ile 4.8 GHz de maximum 55-60'a ulaşıyor Prime testte ağır yükte. Boşta 60 anormal.
Be Quiet Dark rock 4 BK021 CPU soğutucu. Başka bir termal macun edin olmadı yeni soğutucu alırsın.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    813,6 KB · Görüntüleme: 23

Geri
Yukarı