CPU sıcaklığı ile CPU diyot sıcaklıkları farklı

Makaleler
4
Yer
Manisa/Salihli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Aralarında 10 dereceye yakın fark var sebebi nedir ? Bu arada boşta aldığım değerle böyle. İşlemcim çok ısınıyor (R5 1600 AF).
Arkadaşlar ek olarak bir şey daha sormak istiyorum. Kasamın yanına 120mm fan aldım fakat şöyle bir sorun var. Fanı boşta tutunca çok güzel havayı veriyor ama kasanın yan kapağındaki ızgaraya değince havayı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    26,6 KB · Görüntüleme: 174
Aynı durum ben de söz konusu ve bunun sebebi bildiğim kadarıyla CPU sıcaklığı anakartın ölçtüğü diyot ise işlemcinin ölçtüğü diye biliyorum. Diğer soruyu anlayamadım.
Adsız.jpg
Eklemeyi unutmuşum, boştaki sıcaklığı mı bu attığınız görsel? Oyundayken kaç derece alıyorsunuz?

Aynı durum ben de söz konusu ve bunun sebebi bildiğim kadarıyla CPU sıcaklığı anakartın ölçtüğü diyot ise işlemcinin ölçtüğü diye biliyorum. Diğer soruyu anlayamadım.
Eki Görüntüle 628117
Eklemeyi unutmuşum, boştaki sıcaklığı mı bu attığınız görsel? Oyundayken kaç derece alıyorsunuz?
Oyunda 85 dereceleri görüyor hocam.

Aralarında 10 dereceye yakın fark var sebebi nedir ? Bu arada boşta aldığım değerle böyle. İşlemcim çok ısınıyor (R5 1600 AF).
Bu gördüğüm sıkıntı bir arkadaşım'da vardı. O da sizin gibi 85 90 dereceleri zorluyordu, tek soğutucu ile işini halleti. Yük altında 72 maximum çıkıyor.

Aynı işlemci bende de mevcut ve sıcaklık değeriniz yüksek. Birkaç şeyden dolayı olabilir.
  • O.C yaptınız mı?
  • İşlemciyi ne zaman aldınız ? İşlemci fanını yanlış montaj etmiş olabilirsiniz.
  • Kasa içi hava akış durumu nedir ve kaç adet fanınız var? Egzoz fan var mı?
Bu gördüğüm sıkıntı bir arkadaşım'da vardı. O da sizin gibi 85 90 dereceleri zorluyordu, tek soğutucu ile işini halleti. Yük altında 72 maximum çıkıyor.

O.C yapılmayacaksa yanında verilen fan yeterli.

Aynı işlemci bende de mevcut ve sıcaklık değeriniz yüksek. Birkaç şeyden dolayı olabilir.
  • O.C yaptınız mı?
  • İşlemciyi ne zaman aldınız ? İşlemci fanını yanlış montaj etmiş olabilirsiniz.
  • Kasa içi hava akış durumu nedir ve kaç adet fanınız var? Egzoz fan var mı?

O.C yapılmayacaksa yanında verilen fan yeterli.
O.C. yapılmadı hocam şubat ayında aldım kasamın önde bir arkada 1 egzoz fanı vardı yeni fan aldım bir adet yan tarafa taktım etki etmedi. Sebebi şöyle; Yan taraftaki fan yeri delikli delikli yani hava girmesi için fakat fanı kapağa yerleştirince havayı tam veremiyor yüzde 80 kesiliyor gelen hava fakat el ile tutunca çok rahat veriyor ikinci anlatmak istediğim buydu konuda.
Hocam yan kapağı açıp ek olarak aldığım fanı da çıkarıp test ettim yükte 65 derecede diyor fakat afterburnerda 75 yazıyor aralarında 10 derece fark var hangisini baz almalıyım ?

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    350 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
Ryzen Master programı ile bakmanız mantıklı olacaktır. AMD diğer programlarda sorun olduğunu söylüyordu.

• Kasanızda yer varsa aldığınız fanı üste veya öne takmanız daha mantıklı olur.
  • 6 ay olmuş, MX - 4 termal macun alıp macunu yenileyebilirsiniz. Bunların dışında chipset sürücüsünü indirerek Ryzen güç seçeneği aktif edebilirsiniz.
  • BIOS üzerinden CPB kapatıp şuan öyle de deneyebilirsiniz. Ben kapalı olarak kullanıyorum, çünkü işlemciye kafasına göre voltaj veriyor.

Hala aynı sorun devam ederse kasanın hava akışından dolayı olacağını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı